KMP w Katowicach: Oskarżeni o wyłudzenia na Śląsku grozi do 8 lat więzienia
Grupa przestępcza działająca na terenie Śląska oskarżona o wyłudzanie umów telekomunikacyjnych i sprzętu elektronicznego.
  1. W latach 2015-2019 na terenie Śląska zorganizowana grupa przestępcza wyłudzała umowy telekomunikacyjne.
  2. Pracownicy salonów telekomunikacyjnych oraz paserzy zaangażowani w proceder.
  3. Przestępcy mogą otrzymać do 8 lat więzienia, z możliwością zaostrzenia kary.
  4. Odzyskano 235 telefonów komórkowych o wartości około 740 tys. zł.

Na terenie Śląska od 2015 do 2019 roku działała zorganizowana grupa przestępcza, której członkowie odpowiedzialni są za liczne przestępstwa przeciwko mieniu. Pracownicy jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych, współpracując z paserami, wyłudzali umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych, korzystając z sfałszowanych dokumentów. Następnie, na podstawie tych umów, uzyskiwali drogie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, które później były sprzedawane.

Operacja ta była skrupulatnie planowana i realizowana przez osoby, które uczyniły z tego procederu stałe źródło dochodu. Proceder miał miejsce w różnych miastach regionu, w tym Katowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Gliwicach. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, we współpracy z prokuratorem Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach, po wielomiesięcznych działaniach, zgromadzili wystarczające dowody do postawienia zarzutów prawie 31 osobom.

W toku śledztwa ustalono, że kluczową rolę w grupie pełnił brat życiowego partnera jednej z pracownic salonu, która sama usłyszała aż 1085 zarzutów. Wśród zatrzymanych znajdują się również dwaj paserzy, którym przedstawiono prawie 100 zarzutów. Łącznie, członkom grupy postawiono blisko 2000 zarzutów. W wyniku działań policji udało się odzyskać 235 telefonów komórkowych, które łącznie wyceniono na prawie 740 tys. zł.

Podejrzanym grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności, a ze względu na stały charakter przestępczej działalności, kara ta może zostać jeszcze zaostrzona. Proces w tej sprawie toczy się przed Sądem Okręgowym w Katowicach, a mieszkańcy oczekują sprawiedliwego rozstrzygnięcia, które może przynieść ulgę wielu osobom pokrzywdzonym przez działania grupy.


Według informacji z: KMP w Katowicach