MO Katowice: Złote Jabłko…”

2 min czytania
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>
  • archiwum KAS FILM>

czyli krótka opowieść o długiej historii Górnego Śląska. Film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi

Planowana premiera telewizyjna: 2023

Scenariusz i reżyseria: Janusz Kujałowicz

Złote Jabłko…” to film poświęcony historii Górnego Śląska, który przez ponad tysiąc lat pozostawał ziemią pogranicza podporządkowywaną kolejnym zdobywcom Wielkim Morawom, Przemyślidom, państwu Mieszka I, królom Czech, Habsburgom, Królestwu Prus i Rzeszy Niemieckiej, by po sześciuset latach, dzięki niezwykłej determinacji, odwadze i marzeniom Górnoślązaków, połączyć się z Polską. Ale ten film to też opowieść o zupełnie nieznanych i niezrozumiałych z punktu widzenia Polaków (ze względu na odmienną pamięć historyczną) losach Górnoślązaków będących narzędziem w rękach wielkiej polityki europejskiej wojnach w ramach armii pruskiej, czy niemieckiej, służbie w Wehrmachcie, ale też wywózkach do Buchenwaldu i Auschwitz, przymusowych wpisach na Niemiecką Listę Narodowościową (volkslistę), deportacjach do ZSRR w ramach reparacji pojałtańskich, zamykaniu w obozach właśnie opuszczonych przez załogi niemieckie, warunkowemu przyznawaniu tymczasowego obywatelstwa, czy pozbawianiu prawa do awansu.

Złote Jabłko…” to też historia niezwykłej kariery gospodarczej Górnego Śląska wyrastającego na przełomie XIX i XX wieku na jedno z najistotniejszych centrów przemysłowych Europy, które Żeromski nazywa futurystyczną ziemią”. To także miejsce największych karier finansowych ówczesnych czasów, ale też zaplecze budowy polskiej floty i gospodarki morskiej oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego w okresie dwudziestolecia międzywojennego, przemysłowa podpora działań wojennych III Rzeszy, źródło politycznych sukcesów ekipy Edwarda Gierka, ale także miejsce gehenny tysięcy górnośląskich rodzin zmuszonych do życia w ekstremalnie skażonym środowisku.

Film Złote Jabłko…” to próba możliwie lapidarnej opowieści o skomplikowanej, trudnej i nieznanej, a często, w zależności od kierunku politycznych wiatrów, gorliwie pomijanej historii Górnego Śląska.
Osnową konstrukcji filmu jest syntetyczna, ale barwna, dynamiczna i zasadniczo ujęta w porządku chronologicznym historia Górnego Śląska. W warstwie wizualnej film ma strukturę mozaikową, którą tworzą: sceny aktorskie, rekonstrukcje wydarzeń historycznych, filmowe materiały archiwalne, fotograficzne materiały archiwalne, materiały z obiektów historycznych i zbiorów muzealnych, materiały plenerowe, materiały animowane.

Nad warstwą historyczną filmu sprawuje pieczę profesor Ryszard Kaczmarek , jeden z najwybitniejszych znawców historii Górnego Śląska, autor naukowych publikacji polskich i zagranicznych.

Producent filmu: KAS FILM (strona www TUTAJ)

Koproducent: Katowice Miasto Ogrodów

Partner Filmu: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

.png)

Strony społecznościowe: Facebook (TUTAJ), Instagram ( TUTAJ).

Kontakt: zlotejablko_film[at]gmail.com

Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, miasto-ogrodow.eu/news/view/id/952

Autor: krystian