Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

 Wszystko na temat wentylacji w domu

W każdym domu powinna istnieć wentylacja, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku. W lato powinna nas lekko chłodzić, natomiast zimą nie wywiewać nam z domu ciepła. O źle skonstruowanej wentylacji mogą przekonać się osoby, które w starych pomieszczeniach wymieniają okna. Przy nowoczesnych i szczelnych okna może pojawić się zaduch, zaparowane szyby czy nawet pleśń na ścianie. Warto więc już podczas etapu projektowania domu uwzględnić wentylację. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprawną instalacją przez wiele lat.

Czym jest wentylacja?

Jest to po prostu wymiana powietrza w pomieszczeniach. Wykorzystane powietrze jest usuwane na zewnątrz, natomiast w to samo miejsce napływa świeże powietrze. Jeżeli zaniedbamy naszą instalację wentylacji w domu musimy przygotować się na różne zanieczyszczenia. Tutaj warto wspomnieć o wydychanym przez nas dwutlenku węgla, kurzu, roztoczach, pleśni czy różnych pyłków. Musimy wspomnieć także o szkodliwych związkach chemicznych, które są wydzielane przez meble.

Przez złą pracę wentylacji wzrasta wilgotność powietrza. Jest to głównie spowodowane wydychanym powietrzem przez ludzi oraz poceniem się. Wytwarza się para wodna, która osadza się na zimnych powierzchniach. Są to między innymi okna czy narożniki pomieszczenia. Takie powierzchnie są świetnym miejscem dla roztoczy.

Długie przebywanie w takim pomieszczeniu może skutkować sennością, bólem i zawrotami głowy, rozkojarzeniem czy osłabieniem. Czasami organizm może reagować podrażnieniem oczu i dróg oddechowych. Warto uważać także na arytmię serca. Pleśń posiada też działanie rakotwórcze. Trzeba więc zaznaczyć, że w każdym domu wentylacja musi działać sprawnie. Powinna ona również zapewniać bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych, ponieważ w innym przypadku możemy narazić nasze i reszty domowników życie. Wentylacja musi usuwać wilgoć z domu, którą wytwarzamy oddychając, gotując, susząc pranie czy prasując. Konieczne będzie pozbycie się różnych zapachów, które powstają w zamkniętych mieszkaniach.

W jaki sposób wentylować pokoje?

Warto pamiętać, że ilość świeżego powietrza, jaką musimy doprowadzić do naszego mieszkania jest bardzo duża. Warto więc zdecydować się na któreś z rozwiązań, które może być bardzo przydatne w naszych mieszkaniach.

Najbardziej popularnym i najprostszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. Tutaj powietrze przepływa przez nawiewniki, a usuwane jest przez kanały wywiewne. Jest to rozwiązanie tanie w wykonaniu. Jednak koszty związane z ogrzewaniem napływającego zimnego powietrza są znacznie wyższe. W takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości powietrza, jaka dopływa do pomieszczeń. Im chłodniej jest na zewnątrz, tym więcej musimy wydawać pieniędzy na ogrzewanie.

Ciekawym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. W tym przypadku przepływ powietrza wymusza wentylator. Wentylatory są rozmieszczone w różnych miejscach. W zależności od układu całego systemu, wentylacja może być wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Dzięki temu możemy kontrolować ilość powietrza świeżego, jakie wpływa do wnętrza naszego domu. Nadal jednak ponosimy całkowite koszty jego ogrzewania. Polecamy zapoznać się z ofertą https://vosa.pl/ w tym zakresie.