Pompy ciepła – podstawowy poradnik

Jeżeli zastanawiasz się, czy pompy ciepła to odpowiednie rozwiązanie do Twojego domu – koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Każda metoda pozyskiwania energii ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Okazuje się jednak, że ten ekologiczny sposób ogrzewania zarówno budynków, jak i wody użytkowej z roku na rok staje się popularniejszy i coraz częściej wybierany przez klientów.

Pompy ciepła – co warto o nich wiedzieć?

Mówi się często, że pracę pompy ciepła można porównać m.in. do bardzo popularnego urządzenia znanego jako klimatyzator. Dlaczego? Otóż tutaj także wykorzystujemy to, co jest nam dane z naturalnego środowiska. O ile jednak klimatyzacja przede wszystkim obniża temperaturę do takiej, która odpowiada nam najbardziej, tak też powyższa pompa ma za zadanie przepompować ciepło z zewnątrz do środka. Tylko skąd bierze się to rzekome ciepło? Zazwyczaj jest to otaczające budynek powietrze, ale także grunt czy woda. 

Właśnie ze względu na sposób pozyskiwania energii, wyróżniamy trzy charakterystyczne rodzaje pomp ciepła: powietrzne, gruntowe oraz wodne. Najpopularniejszy jest pierwszy wariant, natomiast nie jest on pozbawiony dosyć szczególnych wad. W tym przypadku największe znacznie ma temperatura na zewnątrz. Im jest ona niższa, tym gorzej dla urządzenia, ponieważ konieczny jest pobór większej ilości energii elektrycznej. W ostatnich latach rzadziej obserwujemy jednak występowanie srogich zim, dzięki czemu ta alternatywa wydaje się korzystna i opłacalna dla każdego. 

Pompy ciepła – sprawdzony wykonawca

Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na wybór wykonawcy, który podejmie się zadania zainstalowania w aktualnym budynku powyższej instalacji. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż firma specjalizująca się tego rodzajem usług powinna posiadać odpowiednie i niezbędne doświadczenie, dzięki czemu możliwe okaże się wykonanie podstawowych prac szybko i sprawnie. Pompy ciepła nie są to szczególnie skomplikowane urządzenia, jednak ich perfekcyjne działanie zależne jest od kilku czynników. Specjaliści, którzy zajmują się montażem muszą dokładnie przestudiować dostępne plany budynku oraz gotowych instalacji (elektrycznych oraz wodnych).