Katowice zdobyły trzecie miejsce w prestiżowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski w kategorii miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców. W wydarzeniu wzięło udział 947 mieszkańców, którzy łącznie przejechali imponującą liczbę 137,387 km. W rywalizacji uczestniczyli zarówno urzędnicy, pracownicy firm, jak i aktywne grupy dzielnicowe, co przyczyniło się do sukcesu miasta.
- Świetne wyniki Katowic w ogólnopolskiej rywalizacji rowerowej
- Walka na kilometry i zaangażowanie mieszkańców
- Aktywne firmy i instytucje wspierające rowerową inicjatywę
- Wyróżnienia i nagrody dla najlepszych uczestników
Świetne wyniki Katowic w ogólnopolskiej rywalizacji rowerowej
Katowice po raz drugi wzięły udział w ogólnopolskim projekcie Rowerowa Stolica Polski, inicjatywie Miasta Bydgoszczy. Projekt polega na rywalizacji rowerowej między miastami prezydenckimi i gminami, a uczestnicy korzystają z bezpłatnej aplikacji mobilnej "Aktywne Miasta". Tegoroczna, szósta edycja, przyciągnęła mieszkańców ponad 53 miast prezydenckich, co w sumie dało 149 samorządów. Katowiczanie przejechali łącznie ponad 137 tysięcy kilometrów, co pozwoliło im zająć trzecie miejsce w kategorii dużych miast, ustępując jedynie Metropolii Bydgoszcz i Poznaniowi.
Walka na kilometry i zaangażowanie mieszkańców
W rywalizacji brały udział różne grupy społeczne, co podkreśla szerokie zaangażowanie w promowanie jazdy na rowerze. "Odpowiedzieliśmy za zaproszenie Miasta Bydgoszcz, bo aplikacja jest bardzo dobrym uzupełnieniem naszych działań promujących rower jako środek transportu. W zabawę zaangażowało się kilkaset osób więcej niż rok temu, w tym pracownicy Urzędu Miasta, miejskich jednostek i katowickich firm, grupy rowerowe, szkoły i uczelnie. Trzecie miejsce w kategorii dużych miast to wspaniała nagroda za ich wysiłek" – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Aktywne firmy i instytucje wspierające rowerową inicjatywę
Katowice, promując kampanię "Przeciepnij się na koło", zachęcały do jazdy na rowerze nie tylko mieszkańców, ale również pracowników firm i instytucji. W rywalizacji uczestniczyły zespoły z Katowickich Inwestycji S.A., KZGM w Katowicach, Urzędu Miasta w Katowicach, Katowickich Wodociągów i MOSiR Katowice. Firmy takie jak Autoneum i Alstom debiutowały w tym roku, a zespoły z Sopra Steria, Galeria Katowicka, SDWorx Poland i PwC po raz kolejny wykazały się dużą aktywnością.
Wyróżnienia i nagrody dla najlepszych uczestników
Oficjalne wyniki zostały ogłoszone 4 lipca po weryfikacji przejazdów przez organizatora. Nagrody za trzecie miejsce w kategorii dużych miast zostały wręczone podczas gali w Bydgoszczy. Najlepsi uczestnicy w lokalnej klasyfikacji indywidualnej otrzymali bilety na przejazd Pendolino, karty podarunkowe na zakupy oraz zestawy gadżetów. Dodatkowo, Katowickie Wodociągi S.A. ufundowały vouchery na basen i zestawy gadżetów dla czołowych kolarzy ze zwycięskich grup. Trzech najlepszych uczestników w kategorii do 15 lat otrzymało bilety na wystawę "Magia kina" do Bajki Pana Kleksa.
Wszystkie te działania podkreślają, że sukces Katowic w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski to wynik zaangażowania całej społeczności, od urzędników po aktywne grupy dzielnicowe, co pokazuje, jak ważna jest promocja zdrowego trybu życia i integracja mieszkańców.
UM Katowice