zdjęcie instalacji zrealizowanej przez dzieci w zielonej przestrzeni
Zadanie twórcze nr. 6 / Future Artist - wspólnota sztuki

Pobierz kartę zadania twórczego nr 6 [plik pdf 0,99 MB, link otworzy się w nowym oknie]

Zdefiniujmy pojęcie Land Art. Land Art to Sztuka Ziemi, to kierunek w sztuce polegający na interwencji artysty w świat przyrody, na wykorzystaniu w działaniach twórczych środowiska naturalnego. Ten nurt artystyczny został zainicjowany pod koniec lat 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Artyści zaczęli wówczas traktować naturalne tworzywo: ziemię, kamienie, skały, gałęzie jako punkt wyjścia do działań twórczych. Ich działanie w przestrzeni naturalnej miało charakter efemeryczny, krótkotrwały. Interwencje w przyrodzie nie miały i nie pozostawiały w niej trwałych śladów. Jedynym świadectwem takiego aktu twórczego jest jego dokumentacja – zdjęcia i filmy, mapy i szkice. To ona jest prezentowana w galeriach i muzeach.

Instrukcja:

W tym zadaniu musicie być uważni na przyrodę i innych.

Postarajcie się najpierw zgromadzić w specjalnym pudełku różne naturalne skarby na przykład muszle, kamyczki, drewienka w różnym kształcie.

Możecie je pomalować, zrobić otwory, owinąć sznurkiem. Poszukajcie wokół waszej pracowni, szkoły czy przedszkola dogodnej przestrzeni.

Zaplanujcie wspólnie, gdzie będzie umieszczona rzeźba.

Może wykonacie wspólny szkic? Praca w przestrzeni wymaga też wspólnej rozmowy.

Na miejscu działajcie razem. Koniecznie uważajcie, żeby nic nie zniszczyć w przyrodzie.

Może uda się pokazać Waszą rzeźbę przechodniom, koleżankom i kolegom ze szkoły. Zapytajcie oglądających, czy to dobry pomysł?

Zapraszamy Was do tworzenia wspólnego dzieła!

Zadanie dla rodzica / nauczyciela / opiekuna:

Sprawdź czy wybrane przez dzieci miejsce na rzeźbę jest bezpieczne i czy jej skonstruowanie nie wymaga specjalnej zgody.

Zobacz wspólnie z grupą realizacje rzeźb wykonanych podczas Landart Festiwalu organizowanego przez Fundację Latająca Ryba. To będzie inspirujące dla grupy. 
Strona Landart Festiwalu [Link otworzy się w nowym oknie] 

Zrób zdjęcie wspólnej pracy uczestników. Możesz też nakręcić króciutki filmik. Wyślij materiał na adres: ewa.kokot[at]miasto-ogrodow.eu


Opracowanie: Ewa Kokot – koordynator projektu Future Artist

Oprawa graficzna: Jacek Zygmunt / Skandha

Zdjęcia (nagłówek strony): Efekt kolektywnej pracy twórczej w przestrzeni dzieci z Pracowni Pastel z Zabrza

Fot. Ewelina Kabaczyńska

FB @FAjakFutureArtist [link otworzy się w nowym oknie]


 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

flaga RP, Godło RP MKiDN NCK