Jak zmieniły się przedsiębiorstwa produkcyjne podczas czwartej rewolucji przemysłowej?

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno funkcjonował przemysł bez maszyn przemysłowych. Obecnie praca ludzka została zastąpiona przez wysokiej klasy urządzenia, które są w stanie wykonać wiele różnorodnych, często skomplikowanych czynności. Jak zatem Przemysł 4.0 wpłynął na ówczesne firmy produkcyjne?

Co to jest Przemysł 4.0?

Na przełomie lat miały miejsce wydarzenia, które znacząco zmieniły przemysł. Takie zdarzenia doprowadziły do kolejnych rewolucji przemysłowych. Obecnie jesteśmy w trakcie trwania już czwartej z kolei rewolucji przemysłowej, nazywanej Przemysłem 4.0. To wpłynęło na wszechobecną cyfryzację, a także szukanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Z tego względu maszyny przemysłowej są obsługiwane przy pomocy specjalistycznych systemów informatycznych, które integrują rolę człowieka z urządzeniem. Człowiek jest w stanie zaprogramować i obsługiwać maszynę czy robota poprzez algorytmy komputerowe. Na rynku występują firmy takie jak Inco-System https://inco-system.com/produkcja-maszyn-przemyslowych/, które zajmują się projektowaniem i produkcją maszyn przemysłowych, a także ich montażem i serwisem.

Należy podkreślić, że zmiany wprowadzone przez Przemysł 4.0 nie dotyczyły jedynie obszarów technologicznych, ale także całej struktury organizacyjnej przedsiębiorstw.

Jak zaprojektować automatyczną linię produkcyjną?

Choć wydawać by się mogło, że wszystkie zakłady produkcyjne korzystają z takich samych linii produkcyjnych, gdyż wyglądają wręcz identycznie na pierwszy rzut oka, to jednak hale produkcyjne, stanowiska robocze oraz maszyny przemysłowe są bardzo zróżnicowane. To niezmiernie ciężkie zadanie, aby zaprojektować automatyczną linię produkcyjną w taki sposób, aby proces produkcyjny przebiegał w sposób efektywny. Należy zatem pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, najpierw należy opracować i ułożyć w poprawnej kolejności wszystkie operacje technologiczne, które zachodzą w danym procesie produkcyjnym. Następnie trzeba dobrać odpowiednie maszyny i zamontować je w takiej kolejności, aby dany wyrób był przenoszony z jednego urządzenia na kolejne w sposób jednokierunkowy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na zagospodarowanie odpowiedniej przestrzeni, aby dana maszyna mogła pracować w sposób prawidłowy i nie powodowała zagrożenia dla pracowników. Warto także pamiętać o zapewnieniu jak najkrótszej drogi transportu wyrobu pomiędzy maszynami przemysłowymi.

Czy maszyny przemysłowe są w stanie zastąpić pracę ludzką?

Maszyny przemysłowe znacząco wpływają na proces produkcyjny. Dzięki nim proces ten staje się wydajniejszy, niezależnie od rodzaju branży czy przemysłu. Urządzenia są w stanie wykonać wiele skomplikowanych czynności, za które wcześniej byli odpowiedzialni wyszkoleni pracownicy. Jednak należy pamiętać, że maszyna musi zostać wcześniej odpowiednio zaprogramowana przez człowieka, aby była zdolna do pełnienia określonych funkcji. Choć maszyny przemysłowe niezmiernie usprawniają procesy produkcyjne, to na dzień dzisiejszy nie są one w stanie pracować same bez wcześniejszej ingerencji człowieka.