Czym jest zasilacz UPS Line Interactive i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Zasilacze awaryjne UPS to zasilacze bezprzerwowe. Urządzenia, dzięki którym wszystkie sprzęty podłączone do sieci elektrycznej zyskują na ochronie w sytuacjach skoków napięcia, zaników energii elektrycznej bądź przerw w dostawie prądu. Wśród zasilaczy UPS występują różne modele, takie jak line interactive. Czym się charakteryzują i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Line interactive – zaawansowany zasilacz typu offline

Zasilacz line interactive UPS to tak naprawdę bardziej zaawansowany typ zasilacza offline. Spełnia te same funkcje, co najprostszy model offline, czyli chroni urządzenia korzystające z sieci energii elektrycznej przed ewentualnymi spadkami napięcia czy przerwami w dostawie prądu. Typ line interactive jest dodatkowo wyposażony w przetwornik napięcia.

Tego typu zasilacze sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i w małych firmach. Stanowią zabezpieczenie podczas pracy urządzeń biurowych, komputerów, a także w niewielkim stopniu rozbudowanych serwerów.

Line interactive UPS – zasada działania

Zasilacz line interactive UPS pracuje w trybie VI - Voltage Independent. Jego zasada działania jest podobna do tej, jaką wykorzystują urządzenia VFD, przy czym omawiane zasilacze dodatkowo posiadają skokowy regulator poziomu napięcia wyjściowego.

Dzięki temu wartości napięcia wyjściowego i sieciowego pozostają od siebie niezależne, za to częstotliwość napięcia wyjściowego jest determinowana przez częstotliwość napięcia sieciowego.

Praca zasilaczy typu line interactive opiera się nie tylko na monitorowaniu napięcia zasilającego oraz jego częstotliwości, lecz również sprawdzaniu kąta przesunięcia fazowego.

Gdy zachodzi potrzeba przełączenia na pracę z akumulatorów zasilacza awaryjnego, wszystko odbywa się z zachowaniem płynności. Nie występują zakłócenia, a samo przełączenie odbywa się bardzo szybko, dzięki czemu ryzyko nieprawidłowej pracy urządzeń podłączonych do sieci zostaje maksymalnie ograniczone.

Zasilacz UPS – czy warto na niego postawić w sieci domowej?

Awaryjne zasilacze UPS przede wszystkim wykorzystywane są w zakładach pracy, biurach, serwerowniach, a także szpitalach. Wszędzie tam, gdzie pracuje sporo sprzętu elektronicznego, a przerwy w jego działaniu, nawet drobne zakłócenia występujące po stronie sieci elektrycznej, mogłyby wpłynąć na przestoje czy utratę np. ważnych danych.

W takich obiektach najczęściej wykorzystuje się najbardziej zaawansowane i odporne na zakłócenia występujące w sieci energii elektrycznej zasilacze awaryjne.

W sieci domowej jednak coraz częściej mamy do czynienia z dużą liczbą sprzętów, które również są wrażliwe na wahania napięcia czy przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zastosowanie awaryjnego zasilacza w domu ma zatem równie dużo zalet.

Zasilacz awaryjny UPS – jak wybierać?

Wybierając zasilacz awaryjny UPS musimy uwzględnić przede wszystkim liczbę i rodzaj podłączonych do sieci energetycznej sprzętów. Dzięki temu określimy niezbędną moc urządzenia. Wyznacznikiem nie powinna być cena, ponieważ w wielu przypadkach droższe rozwiązania oznaczają znacznie lepszą ochronę oraz jakość i płynność pracy zasilacza.

Sprawdź również artykuł Co warto wiedzieć przed zakupem szafy RACK i akcesoriów?. Dowiedz się, kiedy dobrze jest postawić nie tylko na zasilacz awaryjny UPS, ale i szafę rackową, aby właściwie chronić wszystkie sprzęty podłączone do sieci domowej.