Informatycy z Indii — warto ich zatrudniać!

Tylko w zeszłym roku w Polsce brakowało 250-300 tysięcy pracowników sektora IT (dane według SoDA). Obecnie zatrudnienie znalazłoby 300-500 tysięcy osób z wykształceniem programistycznym. Niestety, rosnący popyt na pracowników branży IT, nie jest adekwatny do podaży. Na rodzimym rynku pracy brakuje specjalistów z dziedziny informatyki.

Indie to potęga, jeśli chodzi o usługi programistyczne. Kraj dysponuje ogromną ilością pracowników z branży IT, a do tego koszt ich zatrudnienia jest niewielki. Dlaczego zatem nie pozyskać programistów z tamtejszych stron?

Informatycy z Indii — sięgają po nich firmy z Europy i świata

Mimo że Indie to wciąż niewielki gracz na globalnym rynku, coraz bardziej rosną w siłę. To właśnie ten kraj dysponuje największą ilością anglojęzycznych programistów. Mało tego — koszty ich zatrudnienia są niewielkie.

Rozwój indyjskiego przemysłu IT spowodował, że inżynieria oprogramowania to najbardziej pożądana ścieżka kariery w tym kraju. Indie mają jedną z największych społeczności programistów na całym świecie. Nie dziwi zatem, że sięgają po nich firmy z Europy i całego świata. W Polsce coraz mniej jest absolwentów uczelni technicznych. Jak wynika ze statystyk w latach 2019-2020 technologie informatyczne ukończyło 12 tysięcy osób, a rok wcześniej było to 14 tysięcy. Programiści z Indii są więc w stanie zaspokoić nasze potrzeby kadrowe. Co więcej, jeśli nawiążesz współpracę z agencją pracy tymczasowej, przeprowadzi ona dla Ciebie rekrutację i zajmie się formalnościami. Staniesz się uczestnikiem trójstronnej umowy, w której będziesz pracodawcą-użytkownikiem. To nie Ty wypłacisz wynagrodzenie cudzoziemcom — zrobi to za Ciebie wspomniana agencja.

Programista z Indii, czyli pracownik z dużym doświadczeniem

Czasy, kiedy Indie uchodziły za dostawcę taniej siły roboczej, dawno odeszły do lamusa. Czy wiesz, że to właśnie indyjscy programiści stworzyli takie platformy mobilne jak Linkedin
Pulse, Iris, Zomato, Paytm?

W Indiach nie brakuje młodych i zdolnych twórców aplikacji i oprogramowań. Informatycy z tamtejszego regionu doświadczenie zdobywali w przodujących firmach technologicznych. Dlaczego zatem masz nie skorzystać z indyjskich zasobów i nie zatrudnić specjalisty z dziedziny informatyki?

Indie — lider outsourcingu IT

Indie to lider outsourcingu IT. Według badań, 80% europejskich i amerykańskich firm outsourcingowych uznało deweloperów z Indii za największe talenty na świecie. Zatrudniając ich, zredukujesz koszty, nie musisz także przejmować się ich transportem, zakwaterowaniem i wsparciem na naszym rodzimym rynku. Zadania te bierze na siebie agencja pracy tymczasowej. Jeśli chodzi o wsparcie w obcym języku, w przypadku pracowników z Indii, nie jest ono konieczne. Większość z nich perfekcyjnie włada angielskim.

Programista z Indii ceni sobie pracę dla europejskiego pracodawcy. Wiąże się ona dla niego z prestiżem i możliwością rozwoju. W swoim rodzimym kraju twórca aplikacji czy oprogramowania zarabia niejednokrotnie 6 razy mniej niż Europejczyk lub Amerykanin. Pracownicy z Indii z mniejszym stażem (ale ogromnym talentem) są o 25% tańsi niż Polacy.

Współpraca programistów z Polski i Indii

Czy współpraca między Polakami a Hindusami może się udać? Jak najbardziej! Jak wykazują liczne statystyki, zarówno nasi rodacy, jak i programiści z Indii cenią sobie jasne wskazówki odnośnie do tego, co powinni zrobić w danym projekcie. Migranci z Indii podobnie jak Polacy akceptują decyzje przełożonego, nawet jeśli wcześniej nie uzgodnił ich ze swoim zespołem. Pewne różnice kulturowe, jakie występują pomiędzy programistami z Indii i Polski, wzbogacają środowisko pracy. Dobrze jednak je uwzględnić, kiedy zarządza się projektami.

Dlaczego warto zatrudnić Informatyków z Indii?

Zatrudniając Informatyków z Indii, nie generujesz dodatkowych kosztów. Nie obciążasz także swoich działów HR i kadrowego. Czy wiesz, że rekrutacja wiąże się wydatkami, które mogą się nie zwrócić? W przypadku współpracy z agencją pracy tymczasowej, tego typu problemy Cię nie dotyczą. Skupiasz się na kwestii kluczowej, czyli prowadzeniu firmy. Nie przejmujesz się również wynagrodzeniem pracowników z Indii, ponieważ to agencja pracy nalicza je na podstawie Twojego raportu. Jeśli zatrudniałbyś pracowników z Polski, musiałbyś zaproponować im konkurencyjne stawki.

Programiści z Indii otrzymują wynagrodzenie za czas, w jakim faktycznie pracowali. Nie martwisz się więc chorobowymi, urlopami, w tym tacierzyńskim i macierzyńskim. Nie musisz również pamiętać o badaniach okresowych pracowników ani organizować im szkoleń BHP. To wszystko leży w gestii agencji.

”Wojna stawkowa” to w ostatnim czasie popularne zjawisko na wielu rynkach pracy. O programistów rywalizują właściciele firm z Europy i całego świata. Ich oczy skierowane są ku Indiom i tamtejszym twórcom aplikacji i oprogramowań. Zatem i Ty pozyskaj stamtąd programistów, zapewniając swojemu przedsiębiorstwu ciągłość funkcjonowania.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.jobspol.com/