Wiele różnych czynników wpływa na wybór wózka paletowego, który będzie idealny dla naszej firmy. Wiele zależy czy bardziej potrzebny jest nam wózek podnośnikowy czy wózek paletowy ręczny. Będą one miały różne parametry i odmienne możliwości w zakresie funkcji. Wózki paletowe na przykład będą miały najczęściej niższą wysokość i większy rozstaw w porównaniu do wózków magazynowych z podnośnikiem.

Ważne cechy przy wyborze wózka idealnego

Wybór paleciaków trzeba przemyśleć dobrze, żeby później nie żałować zakupu, tym bardziej, iż nie jest to sprzęt tani. Warto zastanowić się, jaki paleciak będzie idealny dla nas - musi mieć odpowiednie wymiary, by wpasowywać się w dostępną przestrzeń. Do dużych powierzchni, szczególnie przy częstym przewożeniu niestandardowych towarów pod kątem rozmiarów, warto wybrać wózki paletowe ręczne o dłuższych widłach. Z kolei przy małej przestrzeni lepszym rozwiązaniem będzie wózek paleciak krótki - taki najpopularniejszy do 1150 mm. Inną kwestią jest właśnie, czy bardziej potrzebujemy wózka elektrycznego czy paleciaka ręcznego. Elektryczny będzie wygodniejszy z pewnością, ale też większy (szczególnie w wysokości), droższy i o większym udźwigu.

W przypadku wózków elektrycznych warto stawiać na te ze wspomaganiem jazdy,  gdyż mają one zwiększone możliwości i bezpieczeństwo. Wspomaganie ułatwia jazdę wózkiem paletowym z wagą na pochyłościach oraz po nierównej powierzchni. Niektóre wózki ręczne mają również taką funkcję, która może okazać się bardzo przydatna. Jednak trzeba się liczyć z tym, że kółka do takich modeli będą znacznie droższe od tych bez wspomagania.

Wybór idealnego wózka magazynowego

Skoro o kołach już mowa to ma różnicę, jakie one będą. Są cztery podstawowe rodzaje, jakich używa się w wózkach magazynowych. W gruncie rzeczy są to rolki transportowe do maszyn, niż kółka. Mogą one być gumowe, które są najcichsze i najbardziej elastyczne ze wszystkich, ale jednocześnie najszybciej się zużywają. Podobne będą kółka z vulkollanu, które odznaczają się dużą wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Kółka z poliuretanu są wytrzymałe, ale przy tym twardsze i głośniejsze. Ostatnią opcją sa nylonowe kółka do wózków platformowych, ale mogą one pozostawiać rysy na posadzkach i robią sporo hałasu, choć są odporne na ścieranie.

Jeżeli na co dzień mamy do czynienia z ciężkimi ładunkami to warto wybrać wózek z wagą do palet, by zawsze wiedzieć jaki mamy załadunek i czy nasz wózek jest w stanie go unieść. Można także postawić na żuraw warsztatowy, ale będzie on raczej stały albo niezbyt mobilny. Dobrym wyjściem okaże się zawór przeciążeniowy w paleciaku z wagą, który dodatkowo zablokuje podnoszenie zbyt ciężkiego ładunku i ochroni wózek przed uszkodzeniem. Można tak wyposażone wózki zakupić na przykład od firmy Silverstone Polska.

Wózki mogą być różne i znalezienie idealnego przy tak dużym wyborze możliwości w branży nie jest łatwe. Wpierw trzeba zastanowić się, czego w rzeczywistości potrzebujemy najbardziej - do jakich celów głównie będziemy używać takiego wózka platformowego. Może w rozrachunku okazać się, że nie potrzebujemy wcale wózka ręcznego, a sztaplarki. Jeżeli mamy zamiar podnosić towar na większe wysokości to raczej przyda się nam podnośnik nożycowy lub wózek paletowy nożycowy. Jeżeli natomiast mamy zamiar przewozić mały załadunek to możliwe, że wystarczy nam zwykły wózek do beczek czy wózek schodowy.