Setka dzieci z dzielnicy Koszutka zwiedziła Sąd Rejonowy Katowice - Zachód w Katowicach. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kto pracuje w Sądzie i czym zajmuje się Wymiar Sprawiedliwości. Od Sędziego dowiedziały się, jak należy bezpiecznie zachowywać się wśród rówieśników. W wycieczce towarzyszył Sznupek – przyjaciel dzieci. Wszystko to odbyło sie w ramach programu "Bezpieczny maluch"

Zwiedzenie gmachu Wymiaru Sprawiedliwości okazało się dla dzieci świetną przygodą. Dzieciom towarzyszyła policjantka z katowickiej komendy sież. szt. Agnieszka Krzysztofik. Odwagi przedszkolakom podczas wycieczki dodawał Sznupek – maskotka policyjna. Na początku dzieci poznały policjantów z Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – st. post. Annę Jamróz, st. sierż. Jarosława Cygler, sierż. szt. Macieja Mikulskiego, którzy zaprezentowali swój radiowóz i miejsce do przewożenia osób zatrzymanych. Z policjantami dzieci ćwiczyły także zgłaszanie pomocy. Następnie przedszkolaki poznały Kierownika I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wyk. Orzeczenia w sprawach Karnych – Annę Miklis, która odkryła przed nimi arkany gmachu Sądu. Starszaki zwiedziły m.in.: piękną salę konferencyjną, czytelnie akt, szatnię adwokacką, przyjazny pokój do przesłuchań dzieci tzw. „niebieski pokój”, pomieszczenie dla osób zatrzymanych oraz salę rozpraw. Dowiedziały się, kto pracuje w Sądzie i jaką pełni rolę Sędzia, ławnicy, obrońca i prokurator. Dzieci teraz wiedzą, że mogą być świadkami różnych zdarzeń oraz na tą okoliczność mogą być przesłuchiwane w „niebieskim pokoju”. W szatni adwokackiej przedszkolaki mogły poczuć się jak mali adwokaci przymierzając ich togi z zielonym żabotem. Uczestnicy wycieczki otrzymały „żaboty” w trzech kolorach: fioletowym, czerwonym - prokuratora i zielonym, dzięki którym będą mogły w cielić się w rolę sędziego, obrońcy i oskarżyciela. W ten sposób w przedszkolu będą mogły rozwiązywać swoje konflikty. 

Największe emocje wzbudziło u dzieci spotkanie z Sędzią w sali konferencyjnej, gdzie mogły przymierzyć jego biżuterię - łańcuch z godłem oraz uderzyć młotkiem sędziowskim, aby uciszyć obecne na sali przedszkolaki. Od Sędziego dzieci usłyszały, że prawo nas chroni i daje bezpieczeństwo, natomiast krzywdzenie innych, zabieranie czy niszczenie rzeczy grożą przykrymi konsekwencjami. Na zakończenie policjantka wszystkim dzieciom przybiła na rękę pamiątkową pieczątkę ze Sznupkiem.

Ładowanie odtwarzacza...