Setka dzieci z dzielnicy Koszutka zwiedziła Sąd Rejonowy Katowice - Zachód w Katowicach. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kto pracuje w Sądzie i czym zajmuje się Wymiar Sprawiedliwości. Od Sędziego dowiedziały się, jak należy bezpiecznie zachowywać się wśród rówieśników. W wycieczce towarzyszył Sznupek – przyjaciel dzieci. Wszystko to odbyło sie w ramach programu "Bezpieczny maluch"

Zwiedzenie gmachu Wymiaru Sprawiedliwości okazało się dla dzieci świetną przygodą. Dzieciom towarzyszyła policjantka z katowickiej komendy sież. szt. Agnieszka Krzysztofik. Odwagi przedszkolakom podczas wycieczki dodawał Sznupek – maskotka policyjna. Na początku dzieci poznały policjantów z Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – st. post. Annę Jamróz, st. sierż. Jarosława Cygler, sierż. szt. Macieja Mikulskiego, którzy zaprezentowali swój radiowóz i miejsce do przewożenia osób zatrzymanych. Z policjantami dzieci ćwiczyły także zgłaszanie pomocy. Następnie przedszkolaki poznały Kierownika I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wyk. Orzeczenia w sprawach Karnych – Annę Miklis, która odkryła przed nimi arkany gmachu Sądu. Starszaki zwiedziły m.in.: piękną salę konferencyjną, czytelnie akt, szatnię adwokacką, przyjazny pokój do przesłuchań dzieci tzw. „niebieski pokój”, pomieszczenie dla osób zatrzymanych oraz salę rozpraw. Dowiedziały się, kto pracuje w Sądzie i jaką pełni rolę Sędzia, ławnicy, obrońca i prokurator. Dzieci teraz wiedzą, że mogą być świadkami różnych zdarzeń oraz na tą okoliczność mogą być przesłuchiwane w „niebieskim pokoju”. W szatni adwokackiej przedszkolaki mogły poczuć się jak mali adwokaci przymierzając ich togi z zielonym żabotem. Uczestnicy wycieczki otrzymały „żaboty” w trzech kolorach: fioletowym, czerwonym - prokuratora i zielonym, dzięki którym będą mogły w cielić się w rolę sędziego, obrońcy i oskarżyciela. W ten sposób w przedszkolu będą mogły rozwiązywać swoje konflikty. 

Największe emocje wzbudziło u dzieci spotkanie z Sędzią w sali konferencyjnej, gdzie mogły przymierzyć jego biżuterię - łańcuch z godłem oraz uderzyć młotkiem sędziowskim, aby uciszyć obecne na sali przedszkolaki. Od Sędziego dzieci usłyszały, że prawo nas chroni i daje bezpieczeństwo, natomiast krzywdzenie innych, zabieranie czy niszczenie rzeczy grożą przykrymi konsekwencjami. Na zakończenie policjantka wszystkim dzieciom przybiła na rękę pamiątkową pieczątkę ze Sznupkiem.

Ładowanie odtwarzacza...

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.