Zapraszamy na spacer po historycznym Chorzowie Starym! Dowiedz się, jak zmieniało się to miejsce na przestrzeni wieków i jakie wydarzenia wpłynęły na jego rozwój. Dołącz do nas i podziel się swoimi wspomnieniami oraz historiami o tej urokliwej dzielnicy.
- Data spaceru: 9 czerwca 2024, godz. 11:00
- Miejsce zbiórki: przystanek ZTM Chorzów Stary, plac św. Jana i 17 Sierpnia
- Przewodnik: Adam Lapski
- Udział bezpłatny, obowiązują zapisy
W ramach projektu „Podziel się dzielnicą” mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mają okazję lepiej poznać swoje najbliższe otoczenie. Tym razem zapraszamy na spacer po Chorzowie Starym, który odbędzie się 9 czerwca 2024 roku. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:00 na przystanku ZTM Chorzów Stary, plac św. Jana i 17 Sierpnia.
Chorzów Stary to dzielnica o bogatej historii, której początki sięgają XII i XIII wieku. Jego lokacja datuje się na 24 czerwca 1257 roku, kiedy to przez 553 lat był własnością Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie. Wieś była dobrze zorganizowana już na początku XIV wieku, posiadając kościół i karczmę. W XV wieku zaszły istotne przemiany gospodarcze, a w XVI wieku rozpoczęto wydobycie rud srebra, ołowiu i żelaza.
W 1780 roku proboszcz Ludwik Bojarski odkrył pokłady węgla kamiennego, co zapoczątkowało rozwój przemysłu w tej okolicy. Powstała kopalnia "Księżna Jadwiga" oraz mała huta cynku "Pokój". Na początku XIX wieku, na mocy zarządzenia Fryderyka Wilhelma III, wszystkie majątki klasztorne przeszły na własność państwa pruskiego, a zakon został sekularyzowany. Ślad po bożogrobcach pozostał jednak w herbie Chorzowa, gdzie widnieje połowa podwójnego krzyża, symbol Zakonu Rycerzy Grobu Bożego, obok połowy orła piastowskiego.
Podczas spaceru, przewodnik Adam Lapski opowie o przemianach, które zaszły w Chorzowie Starym na przestrzeni wieków. Będzie to także okazja do wspólnego odkrywania postaci i miejsc ważnych dla życia dzielnicy oraz rozmów o jej roli w kontekście historycznym, kulturalnym i społecznym.
Udział w spacerze jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Można ich dokonać, wysyłając e-mail na adres rezerwacje[at]miasto-ogrodow.eu lub dzwoniąc pod numery 32 609 03 21/32. Zapisy są również możliwe poprzez formularz online.
Dołącz do nas, poznaj historię swojej dzielnicy i podziel się swoimi wspomnieniami!
Wg inf z: Miasto Ogrodów