Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Kiedy przychodzi zima, wiele osób zastanawia się, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Na szczęście nie musisz zakręcać kaloryfera i zakładać trzech swetrów, żeby nie zmarznąć. Są dużo łatwiejsze metody na wprowadzenie oszczędności. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj sposoby, jak ograniczyć uciekanie ciepła z domu lub mieszkania.

Odsłoń kaloryfery

Wciąż masz odkręcone kaloryfery, lecz dalej jest Ci zimno? Zastanów się, czy przypadkiem nadmiernie ich nie osłaniasz. Przeszkodą mogą być nie tylko meble, ale także ciężkie grube zasłony. Postaraj się maksymalnie odsłonić kaloryfery na okres grzewczy, a szybko zobaczysz efekty.

Zakręcaj kaloryfery

Wiele osób nie zakręca kaloryferów, gdy wychodzi z domu. Rzeczywiście wracanie do chłodnego mieszkania nie jest przyjemne. Pomieszczenie jednak szybko się nagrzeje po ponownym odkręceniu, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie. Nie warto również odkręcać maksymalnie kaloryfera na noc (spanie w chłodniejszym pomieszczeniu jest nawet zdrowsze).

Uszczelnij okna

Mówi się, że nawet 30% ciepła może uciekać przez nieszczelne okna. Czy tak jest także w Twoim przypadku? Jest łatwy sposób, żeby to sprawdzić. Przyłóż rękę do okna w kilku miejscach. Jeśli poczujesz chłodny powiew, znaczy to, że czas na uszczelnianie. Na szczęście możesz to zrobić samodzielnie przy użyciu uszczelek, pianki czy silikonu. W przypadku starszych drewnianych okien warto jednak skorzystać z usług specjalisty.

Postaw na rolety zewnętrzne

Żaluzje fasadowe w mieście Poznań również pomogą Ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W jaki sposób? Zapewniają skuteczną ochronę nie tylko przed upałem, ale także przed uciekaniem ciepła zimą. Dodatkowo są świetną alternatywą dla zasłon, które zasłaniają kaloryfery.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd – podsumowanie

Płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie w bloku lub domu jednorodzinnym? Powodów może być kilka. Na początku sprawdź, czy kaloryfery nie są nadmiernie osłonięte przez meble lub grube zasłony. Upewnij się też, czy wszystkie okna są szczelne. Warto także zamontować rolety zewnętrzne, które skutecznie chronią przed uciekaniem ciepła.