Materiały opatrunkowe niezbędne w apteczce pierwszej pomocy

Skład apteczek pierwszej pomocy określają szczegółowo ustawy odnoszące się do poszczególnych miejsc, w których posiadanie apteczki jest obowiązkowe. Wymóg posiadania apteczki ciąży m.in. na kierowcach autobusów, taksówek i samochodów nauki jazdy, na pracodawcach oraz na dyrektorach placówek edukacyjnych. Wbrew powszechnemu przekonaniu, apteczka nie jest obowiązkowa w samochodzie osobowym. Nie musisz również posiadać jej w domu. W tym przypadku jednak warto kierować się nie przepisami prawa, ale zdrowym rozsądkiem – wypadek może przydarzyć się dosłownie wszędzie i dlatego lepiej być na niego odpowiednio przygotowanym. Dobrze wyposażona apteczka domowa, samochodowa czy turystyczna, może uratować życie i zdrowie twoje i bliskich. Sprawdź, jakie materiały opatrunkowe warto w niej umieścić.

Kompresy jałowe i niejałowe

Podstawowym wyposażeniem apteczki są materiały opatrunkowe, pozwalające na szybkie zabezpieczenie skaleczenia. Do tego celu służą m.in. kompresy jałowe i niejałowe. Są to przycięte na konkretny rozmiar fragmenty gazy, odpowiednio sterylne lub niesterylne. Doskonale sprawdzają się w przypadku opatrywania ran, a także do ich przemywania i odkażania. Wszystko to za sprawą przemyślanego wykonania – gaza utkana jest rzadkim splotem z włókien o mocnym skręcie, co zapobiega przywieraniu opatrunku do rany i pozostawaniu nitek w obrębie skaleczenia.

Kompres jałowy poddawany jest sterylizacji za pomocą pary wodnej w atmosferze nadciśnienia. Następnie umieszcza się go w szczelnym opakowaniu. Sprawdza się on we wszystkich sytuacjach, gdy zachodzi ryzyko przedostania się do rany drobnoustrojów chorobotwórczych. Szczególnie z gazy jałowej należy zatem korzystać przy skaleczeniach głębokich, mocno krwawiących lub starych, już zakażonych, z wysiękiem – wówczas gaza jałowa służy także do przemywania uszkodzonego miejsca.

W domowej czy samochodowej apteczce warto umieścić gazę jałową i niejałową w kilku rozmiarach.

Plastry z opatrunkiem i przylepce na rolce

Żadna domowa apteczka nie obędzie się bez plastra. Występuje on w formie pociętych opatrunków lub rolki do samodzielnego rozdysponowania. Może mieć właściwości wodoodporne lub kolorowy wzorek – to ostatnie zachęca do noszenia go dzieci.

Jeżeli natomiast chcesz wyłącznie podtrzymać opatrunek wykonany z gazy czy bandaża, znacznie lepiej sprawdzi się przylepiec na rolce – możesz rozwinąć go na dowolną długość i łatwo zabezpieczyć kompres czy bandaż.

Do domowej apteczki możesz kupić zarówno plastry już poporcjowane, jak i przeznaczone do cięcia. W przypadku przylepca zwróć uwagę również na materiał – powinien on być hipoalergiczny, aby nie powodował podrażnień i był łatwy w odklejaniu.

Opaski dziane i elastyczne

Zwłaszcza na urazy stawów i trudniej dostępnych miejsc, przydadzą się opaski. Wykonane z luźnego splotu włókien, pozwalają na wielokrotne owinięcie uszkodzonego miejsca – dzięki temu opatrunek jest bardziej stabilny. Opaska dziana przyda się szczególnie wówczas, gdy dojdzie do skaleczenia w obrębie klatki piersiowej, szyi czy stawów – miejsc, do których trudno się dostać i które standardowo są w ruchu.

Opaska elastyczna stanowi dodatkowe udogodnienie – wykonana jest ze sprężynującego materiału i najczęściej do jej podtrzymania nie potrzeba niczego poza dołączonym do niej dwustronnym ściągaczem.

Warto posiadać bandaże w domowej apteczce. Co istotne, można je także prać i sterylizować, a więc są produktami wielokrotnego użytku. Sprawdź korzystną ofertę opasek, kompresów i innych materiałów opatrunkowych na https://mercant.pl/materialy-opatrunkowe,cp40,pl.html.

Siatki elastyczne

Niektóre części ciała są szczególnie problematyczne w bandażowaniu i zabezpieczaniu. Mowa tutaj zwłaszcza o stawach i głowie. Ponieważ jednak do takich urazów dochodzi stosunkowo często, warto zaopatrzyć się w siatkę elastyczną.

Zbudowana jest ona ze sprężynujących włókien i może być założona zarówno na kolano, jak i na głowę. Umożliwia przytrzymanie opatrunku na miejscu, dzięki czemu zabezpiecza skaleczenie przed kolejnymi urazami.

Poza typowymi opatrunkami, w apteczce umieść również materiały specjalistyczne, które jednak bardzo się przydają w określonych okolicznościach: opatrunek hydrożelowy na oparzenia, chłonny plaster okulistyczny, paski do bezszwowego zamykania raz czy hamującą krwawienie gąbkę hemostatyczną. Tak wyposażony możesz już spokojnie wybrać się na wycieczkę rowerową czy w trasę samochodową – nie wszystkim wypadkom możesz zapobiec, ale możesz być dobrze przygotowany do radzenia sobie z ich skutkami.