Narzędzia chirurgiczne niezbędne podczas operacji

Aby operacja zakończyła się sukcesem, potrzeba nie tylko wykwalifikowanej kadry medycznej, ale również wysokojakościowych narzędzi chirurgicznych. Możemy wyróżnić pewne akcesoria, które są wręcz niezbędne na sali operacyjnej – każde z nich sprawdza się do przeprowadzania innych czynności. Dowiedz się, które narzędzia chirurgiczne są wręcz niezbędne podczas operacji!

Podział narzędzi chirurgicznych: jednorazowe i wielorazowe

Placówki medyczne powinny zaopatrywać się w narzędzia chirurgiczne wyróżniające się wysoką jakością. W medycznym środowisku możemy jednak zaobserwować dyskusje odnoszące się do wyboru instrumentów medycznych jednorazowych oraz wielorazowych – każde z tych rozwiązań charakteryzuje się odmiennymi zaletami i wadami.

Narzędzia chirurgiczne jednorazowe są niezastąpione w mniejszych placówkach, które nie mają sterylizatorni – produkty jednorazowego użytku nie wymagają sterylizacji. Co więcej, rozwiązanie to jest korzystne ze względów finansowych, ponieważ nie występuje tutaj konieczność zlecania tego zadania zewnętrznym formom. Możliwe jest także zaoszczędzenie na preparatach dezynfekujących – jednorazowe narzędzia chirurgiczne są jałowe i gotowe do natychmiastowego użytku. Z drugiej jednak strony, należy stale kontrolować stany magazynowe oraz dokonywać regularnych zamówień.

Wielorazowe instrumenty medyczne są natomiast preferowane z uwagi na mniejsze koszty w przeliczeniu na liczbę zabiegów. Co więcej, wyróżniają się one wysoką jakością – narzędzia wykonane ze stali nierdzewnej zapewniają, że nawet po wielokrotnej sterylizacji nie pojawi się korozja. Należy przy tym zaznaczyć, że narzędzia wielorazowe wymagają odpowiedniego przechowywania oraz konserwacji, a także właściwego przygotowania przed zabiegiem.

Najważniejsze narzędzia chirurgiczne – które z nich są niezbędne?

Wysokojakościowe narzędzia chirurgiczne pozwalają chirurgom na bezproblemowe przeprowadzenie operacji. Poniżej przedstawiamy instrumenty medyczne, które są niezbędne podczas takich czynności medycznych.

Skalpele chirurgiczne i ostrza

Skalpel chirurgiczny, określany również jako nóż chirurgiczny, to narzędzie chirurgiczne posiadające długą historię – część badawczy wskazuje, że pierwowzorem tego instrumentu medycznego sprzed 10 tysięcy lat p.n.e. były zaostrzone kamienie. Wraz z biegiem czasu wygląd tego narzędzia ewoluował, aby medycy mogli obecnie korzystać z wytrzymałych i doskonale wyprofilowanych wyrobów. Skalpel posiada niewielkie rozmiary, a zbudowany jest z uchwytu i ostrza. Przeznaczony jest on do cięcia tkanek.

Sprawdź tutaj ostrza i skalpele chirurgiczne, które sprawdzą się nawet podczas bardzo wymagających operacji.

Nożyczki chirurgiczne

Nożyczki chirurgiczne służą przecinaniu oraz preparowaniu tkanek. Co więcej, pozwalają one na przecinanie szwów bądź nadmiaru nici, a także docinanie opatrunkowych materiałów.

Pincety: chirurgiczne oraz anatomiczne

Do najczęściej wykorzystywanych pincet należą te chirurgiczne – posiadają one ułożone naprzemiennie ząbki. Budowa ta sprawia, że przydają się podczas podtrzymywania skóry, powięzi i mięśni. Popularne są również pincety anatomiczne, które mają gładkie, zaokrąglone końcówki oraz nie są wyposażone w ząbki na końcach. Służą one podtrzymywaniu delikatnych struktur.

Peany, czyli kleszczyki chirurgiczne

Kleszczyki chirurgiczne są niezastąpione podczas zamykania światła naczyń krwionośnych przy krwawieniu. Najpopularniejszym ich rodzajem są kleszczyki Peana – charakteryzują się one gładką strukturą, a przy tym nie mają na końcach ząbków.

Imadła chirurgiczne

Przydatne podczas operacji są także imadła chirurgiczne, czyli igłotrzymacze – jak wskazuje nazwa, wykorzystywane są one podczas szycia do trzymania chirurgicznej igły. Dzięki specjalnemu radełkowaniu, gwarantowane jest stabilne trzymanie igły. Część modeli posiada również antypoślizgową rękojeść.

Haki chirurgiczne

W celu uwidocznienia pola operacyjnego stosowane są haki chirurgiczne – dzięki nim możliwe jest odciągnięcie lub rozwarcie tkanek. Wymienia się przy tym haki powłokowe do brzusznych powłok, haki do podskórnej tkanki, haki i łyżki brzuszne do narządów wewnętrznych, jak i zakończone ząbkami haki skórne.

Podczas operacji przydatne są również inne akcesoria medyczne, takie jak igły czy strzykawki służące wprowadzaniu płynów w narządy oraz oczyszczaniu operacyjnego pola, a także dreny oraz cewniki do odprowadzania płynnych treści. Narzędzia medyczne wspierają medyków podczas operacji – powinny wyróżniać się one wysoką jakością i odpowiednim wyprofilowaniem.