8 rzeczy, które musisz wiedzieć po zrobieniu tatuażu

Pierwsze dni i tygodnie są kluczowe dla nowego tatuażu. Nikt nie lubi przestrzegać zasad, ale w tym przypadku naprawdę warto – chyba że nie przeszkadza ci rozlany kontur i wyblakły kolor. Niektóre z obostrzeń faktycznie są nieco uciążliwe, ale pamiętaj – dziarka zostanie z tobą już na zawsze, a skoro wytrzymałeś ból przy jej wykonywaniu i jeszcze za to zapłaciłeś, to warto trochę się pomęczyć, żeby efekt był zachwycający – tuż po wygojeniu i za wiele lat. Poznaj 8 podstawowych wytycznych dbania o świeży tatuaż.

Chroń skórę przed zanieczyszczeniami

Z salonu wyjdziesz oklejony przezroczystą folią. Kiedyś, z braku alternatyw, stosowano folię spożywczą, dziś jest to już specjalistyczny, oddychający produkt. Głównym zadaniem folii jest ochrona dziary tuż po jej wykonaniu i najczęściej możesz zdjąć ją już po 24 godzinach. Tatuaż będzie się jednak goił jeszcze przez jakieś 2-6 tygodni, w zależności od jego wielkości (a także kolorów i indywidualnych cech twojej skóry). W tym czasie trzeba zabezpieczać go przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami – wystarczy do tego opatrunek z gazy. Raczej nie stosuj folii na własną rękę – zbyt długie zakrywanie skóry może prowadzić do odparzeń a w konsekwencji do zakażenia i deformacji dziary.

Daj skórze oddychać

Tak często jak tylko to możliwe, odsłaniaj tatuaż, aby docierało do niego świeże powietrze. Zabezpieczenie z gazy czy bandaża stosuj w przestrzeni publicznej czy w terenie, a także podczas snu, gdy nie kontrolujesz swoich ruchów. W domu możesz zrezygnować z opatrunku. Swobodna wymiana gazowa sprzyja szybszemu gojeniu się ranek.

Nie pij alkoholu (tylko przez parę dni)

Nie warto świętować wykonania tatuażu podczas zakrapianej imprezy – przynajmniej w ciągu pierwszych kilku dni. Alkohol powoduje rozrzedzanie krwi i podniesienie ciśnienia tętniczego, a co za tym idzie – zwiększa wysięk z ranek. Z tego samego powodu kilka dni po wydziaraniu nie powinieneś przyjmować leków rozrzedzających krew – np. aspiryny czy wit. C (nie dotyczy to oczywiście osób w trakcie zaleconej przez lekarza kuracji).

Zrezygnuj z opalania, sauny i basenu

Świeżego tatuażu nie należy przegrzewać, moczyć ani wystawiać na słońce czy lampy w solarium – zarówno wysoka temperatura i wilgotność, jak i promieniowanie UV, deformują dziarkę i powodują rozpływanie się wzoru. Absolutnie zrezygnuj z pomysłu zabezpieczania tatuażu silikonową rękawicą czy opatrunkiem – substancja ta podnosi punktowo ciepłotę ciała i nieszczęście gotowe. Z sauny, basenu i plaży zrezygnuj na ok. 2-3 tygodni.

Nie przesadzaj z aktywnością fizyczną

Trenujesz intensywnie? Na czas gojenia tatuażu musisz sobie nieco odpuścić. Po pierwsze, grozi to uszkodzeniem skaleczonej skóry poprzez jej naciąganie i naprężanie. Po drugie – na dziarę bardzo źle działa podwyższona temperatura i wilgoć, a tego nie unikniesz w trakcie treningu. Przerwa od poważnego wysiłku powinna wynosić kilka dni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś wyszedł na spacer, rower czy jogę.

Używaj kosmetyków nawilżających i natłuszczających

W pielęgnacji zarówno świeżego, jak i wieloletniego tatuażu, ogromne znaczenie ma nawilżanie i natłuszczanie skóry. Tuż po wizycie w salonie niezbędne jest wspomaganie regeneracji uszkodzonej skóry i wspieranie prawidłowego funkcjonowania jej warstwy lipidowej. Ale dbać trzeba o każdy, nie tylko nowiutki tatuaż – zmiękczanie i odżywianie skóry jest niezbędne, ponieważ w przeciwieństwie do niewytatuowanych części ciała, na dziarce będzie się odznaczało każde zadrapanie czy zmarszczka. Wybieraj profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji tatuażu, polecane przez samych tatuażystów – np. masło do tatuażu z kompleksem naturalnych wyciągów roślinnych, dostępne na https://loveink.pl/collections/tattoo-butter. Stawiając na specyfiki o zweryfikowanej skuteczności i przemyślanym składzie, zwiększasz swoje szanse na cieszenie się piękną dziarą przez wiele lat.

Zapobiegaj podrażnieniom

Tatuaż wygląda pięknie, ale nie zmienia to faktu, że dla skóry stanowi on rodzaj rany. Tak jak w przypadku skaleczeń, unikaj więc jej podrażnienia. W czasie gojenia się dziary noś luźniejsze ubrania z miększych materiałów i choćby nie wiadomo jak swędziało, absolutnie nie drap wzoru.

Odczekaj z poprawkami i kontynuacją wzoru

Czasami niezależnie od zdolności tatuatora, dziarka może nie być perfekcyjna – wiele zależy od specyfiki skóry. Dobre studia wliczają drobne poprawki w cenę usługi. Nie spiesz się jednak – gdy zauważysz niedociągnięcia, zgłoś się do korekty nie wcześniej niż po 4-6 tygodniach, czyli gdy skóra jest już całkowicie zagojona. Tyle samo trzeba odczekać, gdy dziara jest rozległa i jej wykonanie podzielone zostało na etapy.

Część z wymienionych zaleceń może być kłopotliwa, ale kilka tygodni poświęceń z pewnością zrekompensuje wieloletnie zadowolenie z tatuażu. Akurat w tym przypadku nie warto się buntować – chodzi o twoje zdrowie i piękno – wytrzymaj!