Jak przygotować motocykl do nowego sezonu?

Chociaż dla części miłośników jednośladów sezon motocyklowy trwa przez cały rok, dla większości motocyklistów zaczyna się on wczesną wiosną, natomiast kończy jesienią. Już niebawem kierowcy jednośladów będą mogli przemierzać kolejne trasy – aby było to jednak możliwe, należy odpowiednio przyszykować pojazd. Poznaj nasze wskazówki, jak przygotować motocykl do nowego sezonu!

Doładowanie i montaż akumulatora

Prawidłowe zimowanie motocykla wiąże się z koniecznością wymontowania akumulatora oraz przechowywania go w ciepłym i suchym miejscu. Istotne jest przy tym jego regularne ładowanie, a także – w zależności od typu baterii – sprawdzanie poziomu elektrolitu. Przygotowując się na nowy sezon, niezbędne jest zamontowanie akumulatora. Wtedy należy najpierw podpiąć klemę z plusem, a następnie z minusem.

Jeśli natomiast motocykl przezimował z zamontowanym akumulatorem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że próby jego odpalenia zakończą się niepowodzeniem. Wtedy konieczne jest wymontowanie tego elementu i podłączenie go do automatycznej ładowarki.

Kontrola ciśnienia oraz stanu ogumienia

Nieużywany motocykl powinien spędzić zimę, stojąc na czystym i stabilnym podłożu, aby zniwelować ryzyko odkształcenia opon. Możliwe jest również zawieszenie pojazdu na specjalnym stojaku. Trudno jest jednak zapobiec znacznemu spadkowi ciśnienia w ogumieniu – przejażdżka na niedopompowanych oponach wiąże się jednak z ryzykiem wypadku z powodu niestabilności pojazdu. Kierowcy powinni skontrolować ciśnienie w oponach, a następnie napompować je do poziomu zalecanego przez producenta.

Co więcej, ważne jest sprawdzenie stanu ogumienia – należy dokładnie przyjrzeć się, czy na oponach nie ma jakichkolwiek uszkodzeń czy pęknięć. Jeśli posiadają one więcej niż pięć lat, zdecydowanie warto rozważyć ich wymianę.

Uruchomienie silnika jednośladu

W sytuacji, kiedy nasz jednoślad nie będzie chciał się uruchomić po kilku miesiącach spędzonych w garażu, możemy podejrzewać, że winowajcą jest układ zasilania – problem ten pojawia się najczęściej u pojazdów mających gaźniki. W wyniku przestoju paliwo w komorach pływakowych mogło stać się trudne do zapalenia. Ponadto, czasem pływaki ulegają zawieszeniu i doprowadzają do zalewania zapłonowych świec. Inną możliwością jest zanieczyszczenie dysz, a także wytarcie czy rozszczelnienie ośki, iglic bądź tulejki, uszkodzenie lub nieprawidłowe dobranie świec zapłonowych. Zdecydowanie warto przy tym sprawdzić stan instalacji elektrycznej, gaźników, a także układu zapłonowego. Problemem może być też słaby akumulator, o czym wspominaliśmy wcześniej.

Kontrola stanu pozostałych części w motocyklu

Jeśli jednoślad spędził wiele czasu w garażu, jego części mogą nie być w perfekcyjnym stanie – konieczne jest sprawdzenie pewnych komponentów. Jakiekolwiek usterki powinny zostać natychmiast wyeliminowane. Jakim elementom należy przyjrzeć się ze szczególną uwagą?

Przygotowując motocykl do nowego sezonu należy skontrolować stan pojazdu i wymienić zużyte elementy eksploatacyjne. Zarówno oryginalne części, jak i wysokojakościowe zamienniki dostępne są tutaj: https://sklep.abcmotoru.com.pl/.

Układ hamulcowy

Aby bezpiecznie poruszać się po drodze, niezbędne jest zadbanie o sprawny układ hamulcowy w motocyklu. Przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić stan oraz grubość klocków, tarcz hamulcowych i przewodów hydraulicznych hamulcowych. Co około dwa lata należy również wymieniać płyn hamulcowy – konieczne jest jego uzupełnienie także w sytuacji, gdy zauważymy, że jest on na zbyt niskim poziomie. Warto tutaj także wspomnieć o kontroli stanu uszczelniaczy!

Kierunkowskazy, oświetlenie i klakson

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa również sprawność kierunkowskazów, klaksonu oraz oświetlenia. Aby przetestować sprawność światła stopu, należy wykorzystać hamulec przedni oraz tylni. Wtedy można skontrolować stan kierunkowskazów, świateł pozycyjnych, drogowych i mijania.

Pozostałe części motocyklowe

Wśród części motocyklowych, które należy skontrolować przed rozpoczęciem sezonu, można wymienić cięgna Bowdena – linki gazu i sprzęgła. Istotne jest także sprawdzenie poziomu płynu silnikowego oraz jego wymiana. Co więcej, w pojazdach chłodzonych cieczą należy sprawdzić poziom płynu układu chłodzenia. Oprócz tego, powinniśmy skontrolować układ przeniesienia napędu.

Odpowiednie przygotowanie motocykla do nowego sezonu pozwala kierowcom cieszyć się bezpieczną oraz komfortową jazdą. Kiedy skontrolujemy wszystkie części jednośladu, powinniśmy upewnić się, że pojazd posiada niezbędne badania techniczne oraz polisę ubezpieczeniową. Wtedy możemy wyczyścić motocykl oraz przyszykować elementy ubioru, takie jak m.in. rękawiczki, odpowiednie buty oraz kask. I wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć sezon i wyruszyć w trasę!