Carsharing – czym jest i na jakiej zasadzie działa?

Wynajem pojazdów stał się ostatnimi czasy bardzo popularnym narzędziem, ułatwiającym poruszanie się po wielu miastach w naszym kraju. Może on działać na wiele sposobów. Jednym z nich jest oczywiście carsharing. Usługa wynajmu na minuty opanowała już niemal każde miasto w kraju – bez znaczenia jest jego wielkość i liczba ludności. Szczególnie zauważalne jest to w Katowicach, gdzie każdego dnia w podobny sposób przemieszczają się setki osób.

Dla wielu carsharing może wydawać się skomplikowany i niezrozumiały. W końcu jak to jest, że obca osoba, bez kontaktu z właścicielem pojazdu, wchodzi do niego i odjeżdża w nieznane? Na to pytanie, jak i wiele więcej, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Jak funkcjonuje carsharing?

Wiemy już, że carsharing jest usługą wynajmu pojazdów na minuty. Doskonale zdajemy sobie także sprawę, że postęp technologiczny sprowadził wszystkie najpotrzebniejsze narzędzia i funkcje do jednego urządzenia – telefonu. To właśnie te sprzęty są pośrednikami między klientem, a przewoźnikiem.

Jak funkcjonuje carsharing?

Aplikacja usługi jest dostępna dla każdego do pobrania za darmo. To na niej wystarczy się zarejestrować, podać wszystkie niezbędne informacje i po prostu cieszyć się jazdą. Możemy być jednak pewni, że niezależnie od przewoźnika, każda aplikacja zweryfikuje naszą pełnoletniość i uprawnienia do jazdy samochodem kategorii B. Choć carsharing działa na podobnej zasadzie, co chociażby wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych czy rowerów, to proces weryfikacji użytkownika jest znacznie bardziej rygorystyczny.

Dlaczego w Katowicach decydują się na carsharing?

W mieście takim jak katowice carsharing użytkuje się na porządku dziennym. Jest to doskonała alternatywa dla zwykłych wypożyczalni, w których chcąc wynająć pojazd, czeka nas mnóstwo formalności. W tym przypadku, nie posiadamy żadnych zobowiązań dotyczących odbioru i tankowania pojazdu, czy nawet dbania o jego eksploatację.

Co więcej, spory procent pojazdów udostępnianych klientom na minuty jest już w wersjach całkowicie elektrycznych. Dodatkowo, użytkownicy dostają na aplikacji dodatkowe benefity za zostawianie pojazdów na stacjach ładujących. Usługa wynajmu na minuty jest wygodna i znacznie tańsza od alternatyw. Przykładowo, za przejechanie pewnego odcinka drogi taksówką, musielibyśmy zapłacić znacznie więcej niż wynajętym na minuty pojazdem.

W carsharingu praktycznie nie występują sytuacje braku pojazdów we flocie. Po zostawieniu samochodu na parkingu, jest on już wolny i może zostać udostępniony innemu klientowi.

Jak znaleźć samochód na minuty?

Znalezienie pojazdu na minuty jest wbrew pozorom banalnie proste. Pojazd każdego przewoźnika jest oznaczony z reguły wielką naklejką z logo firmy. Co więcej, posiadając na telefonie zainstalowaną aplikację, użytkownik ma wgląd do mapy wszystkich dostępnych na mieście samochodów z floty. Po znalezieniu najbliższego, wystarczy już tylko zeskanować z szyby kod QR i cieszyć się jazdą przez określony czas. Podczas przejazdu, środki będą automatycznie pobierane z karty zainstalowanej na aplikacji przewoźnika.