Techniki alpinistyczne Katowice. Jakie prace wysokościowe możesz zlecić w Katowicach?

Na katowickim i śląskim rynku działa wiele firm świadczących wszelkiego rodzaju usługi. W ich ofercie znaleźć można szereg działań, które nie mogą być wykonane samodzielnie przez niedoświadczone osoby, nieposiadające odpowiedniego sprzętu. Do tego typu usług zaliczyć można techniki alpinistyczne. Czym są i jakie prace wysokościowe można zlecić w Katowicach?

Czym są prace wysokościowe?

Kwestie związane z pracami wysokościowymi i stosowanym nazewnictwem wyjaśnione zostały w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Określono tam, że są to wszelkiego rodzaju prace wykonywane na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Działania podejmowane mogą być na: rusztowaniach, drabinach, rampach, klamrach, masztach, słupach, kominach oraz pomostach. Od tej zasady istnieją jednak 2 wyjątki (powierzchnia osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi bądź posiada innego rodzaju stałe zabezpieczenia albo konstrukcje, które ochraniają pracownika przed upadkiem z wysokości).

Techniki alpinistyczne w Katowicach – komu zlecić prace?

Na śląskim rynku znaleźć można wielu specjalistów wykonujących techniki alpinistyczne dla firm, przedsiębiorstw z Katowic. Niektórzy działają także dla osób prywatnych. Warto wybierać sprawdzone firmy, które przykładają uwagę do tego kogo zatrudniają. Konieczne jest, aby osoby wykonujące prace na wysokości: były pełnoletnie, przeszły i zaliczyły szkolenie BHP, znały ryzyko zawodowe, procedury oraz instrukcje, które obowiązują w czasie działania na wysokości, a także posiadały zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Wybierając firmy wykonujące techniki alpinistyczne, warto zwrócić uwagę czy wyposaża ona pracowników w środki ochrony indywidualnej, które pozwalają na zachowanie pełni bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jak widać, działania z zakresu prac wysokościowych wymagają sporej wiedzy oraz odpowiednich zabezpieczeń, dlatego niezalecane jest samodzielne działanie w tym zakresie. Prace wykonane przez specjalistów będą przeprowadzone dokładnie, rzetelnie oraz przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa.

Jakie prace wysokościowe możesz zlecić firmom z Katowic?

Techniki alpinistyczne to szeroki zróżnicowany katalog działań, które wykonywane są przez wykwalifikowanych w tym zakresie profesjonalistów. Co najczęściej znajduje się w ofercie firm działających w Katowicach? Przede wszystkim są to:

 • czyszczenie elewacji,
 • montaż, renowacja i wymiana fasad budynków oraz rozbiórka konstrukcji,
 • przeglądy, ekspertyzy, pomiary, naprawy, mycie i czyszczenie przestrzeni zamkniętych, takich jak: silosy, cyklony, szaty i tanki technologiczne,
 • naprawa, zabezpieczenie, remont oraz rozbiórka kominów,
 • docieplenia trudnodostępnych miejsc,
 • mycie okien,
 • malowanie, odśnieżanie i czyszczenie dachów,
 • zabezpieczenia przed ptakami,
 • montaż instalacji elektrycznych na wysokości,
 • transport wysokościowy,
 • transport, montaż i serwis reklam wielkoformatowych,
 • wycinka drzew.

Należy zaznaczyć, że to tylko przykładowe realizacje katowickich firm związane z technikami wysokościowymi, a nie zamknięty katalog oferowanych usług.