Regały magazynowe - rodzaje i jak wybrać odpowiedni

Rozbudowując magazyn lub przeprowadzając się do nowego, z pewnością będziesz chciał dołożyć nowe regały magazynowe. Większa ilość regałów pozwoli na składowanie większej ilości towarów, to logiczne. Warto jednak najpierw dobrze poznać konkretne rodzaje regałów magazynowych, żeby wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się dla towaru, który przechowujemy.

Regały magazynowe

Jakie regały magazynowe wybierzemy, jest w dużej mierze uzależnione od tego, jakie towary i ładunki składujemy. Jeden rodzaj regałów sprawdzi się lepiej w przypadku kiedy składujemy dłużycowe elementy. Natomiast sięgniemy po zupełnie inne typy regałów magazynowych metalowych, kiedy chcemy składować drobne części w pudełkach.

Zakładając, że wiemy już jakie towary, ładunki, części itd. będziemy składować, możemy przyjrzeć się bliżej jakie parametry regałów magazynowych wybrać. Najbardziej popularne i przydatne kryteria, pod kątem których oceniamy regały magazynowe są:

  • nośność belek
  • maksymalne obciążenie
  • wymiary belek i ram

Oprócz oczywistych i łatwo mierzalnych parametrów, powinniśmy też zwrócić uwagę na jakość wykonania regałów metalowych. Regały magazynowe od sprawdzonego dostawcy, powinny mieć odpowiednie certyfikaty i spełniać dane normy, które potwierdzają jakość i bezpieczeństwo.

W końcu na regałach magazynowych, często składujemy rzeczy, których wartość łącznie jest bardzo duża. Z tego powodu, nie warto tutaj oszczędzać tylko postawić na sprawdzone i solidne regały magazynowe. Możemy wtedy spać spokojnie, wiedząc, że nasze produkty są bezpieczne oraz skupić się na rozwoju firmy.

Regały magazynowe – pamiętaj o serwisie i przeglądach

Oczywiście zakup regałów to dopiero początek. Taki zakup powinien być inwestycją na lata, dlatego warto pomyśleć o ich konserwacji i serwisowaniu. Uwzględnijmy więc przy zakupie, czy dostawca regałów zapewnia nam również ich montaż, serwis i regularne przeglądy.

Dzięki temu, możemy załatwić wszystkie niezbędne rzeczy w jednym miejscu. Z pewnością przełoży się to na oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również i czasu. Dlatego oprócz patrzenia na parametry regałów spójrzmy na usługi, które oferuje dostawca regałów.

Warto pamiętać, że dobry serwis to podstawa jeśli nasz magazyn ma działać sprawnie i bez zbędnych opóźnień. Wiedząc, że mamy solidnego partnera w temacie serwisu regałów, możemy być pewni, że wszelkie awarie czy uszkodzenia zostaną szybko naprawione.

Regały magazynowe – zwróć uwagę na rodzaj towaru

Oczywiście regały magazynowe jak większość produktów, mają swoje normy i certyfikaty. Dzięki nim wiesz, że gdy kupujesz regały i spełniają one dane normy, to jest to sprzęt w który warto wyposażyć swój magazyn. W przepisach określono również co ile powinno wykonywać się przeglądy takich regałów magazynowych.

Znając rodzaj składowanego towaru, parametry regałów możemy zwrócić uwagę na kolejny ważny element. Mianowicie, jak duża rotacja produktów jest w naszym magazynie oraz jak chcemy obsługiwać towary na regałach. Dostępność do produktów, może odbywać się na parę sposobów. W zależności od gabarytów i rotacji, możemy obsługiwać je wózkiem widłowym lub ręcznie w przypadku np. małych, lekkich części.

Regały magazynowe – najpopularniejsze rodzaje

Regały magazynowe możemy podzielić wg różnych kryteriów. Najczęściej wyróżniamy regały paletowe, półkowe, wjezdne (drive-in), wspornikowe, przepływowe, przesuwne. Oczywiście nie są to jeszcze wszystkie rodzaje, ale jak widać jest ich na tyle dużo, że do każdego typu towarów, będzie można wybrać optymalne rozwiązanie.

Warto zaznaczyć też, że niektóre typy regałów i systemów magazynowych będą odpowiednie dla dużych firm i przedsiębiorstw, jednak mogą być nieopłacalne w użytkowaniu dla klientów indywidualnych.

Regały magazynowe półkowe to dobry wybór na magazyn, którego głównymi produktami będą drobne, małe towary, mogą być też składowane w różnych pojemnikach lub na półkach luzem. Oczywiście regały półkowe przeznaczone są też do ciężkich ładunków. Jak widać jest to bardzo uniwersalny typ regałów, który można dopasować do wielu branż i ich indywidualnych potrzeb.

Następnie jednym z najczęściej wykorzystywanych typów regałów są regały paletowe. Umożliwiają składowanie towarów na paletach. Posiadają różne typy obsługi i dostępności do palet. Możemy znaleźć regały magazynowe paletowe, które pozwalają na składowanie palet o dużych obciążeniach jak i mniejszych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Aby zminimalizować liczbę korytarzy w naszym magazynie warto wykorzystać regały drive-in. Dzięki regałom magazynowym wjezdnym, możemy dosłownie wjechać wózkiem widłowym do wnętrza regału i stamtąd pobierać towar.

Kiedy nie możemy rozbudowywać magazynu, ponieważ przykładowo ogranicza nas rozmiar działki, ale chcemy składować więcej towarów, możemy wykorzystać kubaturę budynku. Służą do tego między innymi regały wysokiego składowania. Dzięki nim wykorzystamy tą przestrzeń, która była wcześniej nieużytkowana czyli wysokość naszego magazynu.

Oczywiście, tutaj można też wykorzystać podesty magazynowe. Możemy wtedy stworzyć piętra, na których będą umieszczone regały magazynowe.

Regały magazynowe na wymiar

W przypadku zakupu regałów u niektórych dostawców, jest opcja, aby dobrali oni regały magazynowe na wymiar. Dzięki temu, możemy skorzystać z ich doświadczenia i dobrać odpowiednie regały i systemy dla naszych potrzeb.

Kiedy zakładamy nowy magazyn to warto jest od początku zrobić to dobrze. Dlatego nasze pomysły i plany można skonsultować z doświadczonymi w tym fachu specjalistami, którzy na bazie doświadczenia, będą mogli nam coś doradzić. Taka wymiana myśli, może być bardzo pomocna, aby jeszcze lepiej wykorzystać powierzchnię magazynu.

Regały magazynowe – korzyści i zalety

Jakie są najważniejsze korzyści z wykorzystania solidnych regałów magazynowych w firmie?

  • Optymalizacja powierzchni – dzięki regałom możemy zmieścić jeszcze więcej towarów;
  • Uporządkowanie towarów – dobrze oznakowany i zorganizowany magazyn ułatwia znalezienie towarów i ich obsługę;
  • Bezpieczeństwo – nie musimy się obawiać, że coś się stanie z naszymi produktami, ponieważ są one przechowywane w stabilnych warunkach;
  • Wykorzystanie kubatury budynku – zamiast rozbudowywać magazyn możemy wykorzystać jego wysokość
  • Zwiększona produktywność – kiedy wszystko jest na swoim miejscu można sprawnie kompletować zamówienia nawet przy dużej rotacji produktów