Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

 Jak urządzić ogród w stylu śródziemnomorskim

Decydując się na urządzenie ogrodu w stylu śródziemnomorskim możemy stworzyć prawdziwie wakacyjną atmosferę. Kolorowe kwiaty oraz zapach różnych ziół może przenieść nas do Grecji czy Hiszpanii. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad, dzięki czemu stworzymy wokół naszego domu egzotyczny zakątek.

Ogrody śródziemnomorskie najczęściej aranżuje się wokół nasłonecznionego tarasu. Powinien on być wyłożony kamiennymi albo terakotowymi płytkami. W ten sposób podkreślimy śródziemnomorski nastrój naszego ogrodu. Możemy w nim również wystawić donice z bardziej wrażliwymi roślinami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić krzewy i kwiaty wokół tarasu.

Rośliny w donicach

Wśród krzewów charakterystycznych dla stylu śródziemnomorskiego istnieje spory problem zimowania. Jest jednak świetny sposób na ich utrzymanie. Wystarczą nam ceramiczne donice. Latem wystawiamy je na taras. Jeżeli dobrze dobierzemy donice, będą one ciekawą dekoracją naszego ogrodu.

Jeżeli mowa o krzewach, to na pewno trzeba się zdecydować na oleandry. Ich kwiaty mogą być białe, żółte, bordowe czy nawet różowe. Dodatkowo wydzielają one świetny zapach. Jest to więc świetny dodatek do naszego ogrodu, jednak warto uważać na tą roślinę. Jest ona trująca.

Warto też wspomnieć o hibiskusach. Są one bardzo charakterystyczne dla południowych ogrodów. Ich kwiaty występują w sporej gamie kolorów i odcieni. Jeżeli będziemy ją odpowiednio pielęgnować, będzie ona kwitła całe lato. Można również zastanowić się nad posadzeniem budlei, której kwiaty przyciągają motyle.

Chcąc stworzyć niepowtarzalny charakter naszemu ogrodowi, warto postawić na bugenwille i milin. Pochodzą on z Ameryki, jednak są one kluczowymi roślinami, które znajdują się w ogrodach śródziemnomorskich. Posiadają one wiele kolorowych przylistków. Potrafią one mieć kolor intensywnego różu, jednak można spotkać też delikatniejsze odcienie.

Milin natomiast może zimować w gruncie. Warto jednak pamiętać o osłonie rośliny przed wiatrem. Posiada on piękne, różnokolorowe kwiaty. Jego liście są intensywnie zielone. Do uzupełnienia rośliny można dobrać jaśmin. Wyróżnia się on ciekawym zapachem, podobnym do kwiatów pomarańczy. Informacje o aranżacji ogrodów znajdziesz także na https://brzozowisko.com/

Inne dodatki do ogrodu śródziemnomorskiego

Jeżeli chcemy urządzić nasz ogród w stylu południowym, możemy postawić na zioła w doniczkach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je na tarasie. Warto zastanowić się nad różnymi odmianami poszczególnych roślin. Wiele osób decyduje się na klasyczną bazylię, ale również jej wersję drobnolistną oraz fioletową.

W takich ogrodach świetnie sprawdza się też kolorowa szałwia i tymianek w różnych odmianach. Poleca się również zasadzenie jego rodzimą odmianę, czyli macierzankę. Rozmaryn i oregano swoje miejsce znajdą na stole.

Podsumowując

Jak widzicie, aranżacja własnego ogrodu stylu śródziemnomorskim wcale nie jest takim trudnym zadaniem. Warto jednak pamiętać o kluczowych roślinach, które muszą się znaleźć w każdym ogrodzie w tym stylu. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć egzotyczny i niepowtarzalny klimat, który będzie nam przypominał o wakacyjnych wieczorach. Prawidłowo urządzony ogród śródziemnomorski jest kojący nie tylko dla wzroku, ale również zapachu.