Fotowoltaika na Śląsku – montaż, dotacje, nasłonecznienie

Południe Polski to najbardziej nasłoneczniony region kraju, dlatego trudno się dziwić, że zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi na Śląsku nie maleje. Jeśli rozważasz montaż paneli słonecznych we własnym domu, sprawdź nasze porady.

Liczba prosumentów, czyli nie tylko konsumentów, ale też wytwórców prądu w Polsce, rośnie. Panele fotowoltaiczne tanieją, a przy ich zakupie można skorzystać z wielu form dofinansowania. W inwestycji pomogą profesjonaliści, którzy służą wiedzą na każdym etapie zakupu oraz montażu.

Rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii

Na początku XXI wieku na panele solarne mogli pozwolić sobie nieliczni. Koszt zakupu był wysoki, a inwestycja zwracała się po około 15 latach. Do tego same ogniwa cechowały się znacznie krótszą żywotnością niż obecnie. Jednak z upływem lat warunki do zaopatrzenia swojego domu w instalację fotowoltaiczną znacząco się polepszyły. Na rynku produkcji paneli słonecznych wzrosła konkurencja, a w konsekwencji spadły ceny. Przeciętną żywotność pojedynczego ogniwa szacuje się na nawet 35 lat. Wreszcie inwestowanie w zieloną energię popiera również Unia Europejska oraz rodzimy rząd, dzięki czemu inwestorzy mogą liczyć na liczne programy dofinansowujące zakup oraz montaż systemów fotowoltaicznych.

Na Śląsku fotowoltaika ma dobre warunki

Dane dotyczące nasłonecznienia poszczególnych regionów Polski regularnie publikuje Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki. Dzięki badaniom wiemy, gdzie w skali roku występuje najwięcej słonecznych dni, kiedy to instalacje fotowoltaiczne mogą intensywnie pracować. Średnia ze zbadanych 60 lokalizacji, gdzie sprawdzono ilość wygenerowanej przez panele energii wynosi 1289 kWh na metr kwadratowy. Województwa śląskie oraz dolnośląskie plasują się w górnej połowie najbardziej nasłonecznionych regionów Polski. Oznacza to, że nie tylko opłaca się inwestować tu w instalację fotowoltaiczną, ale też wkład finansowy może zwrócić się szybciej.. Wykorzystując panele nowej generacji, które charakteryzują się większą wydajnością oraz dłuższą żywotnością, można cieszyć się darmową energią elektryczną już po 6-7 latach od zakupu ogniw1.

Zainteresowanie panelami słonecznymi rośnie, co potwierdzają liczby. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w 2016 roku w Polsce wytworzono 99,1 MW energii. I choć ta wartość to zaledwie niewielki procent tego, co wygenerowały w tym czasie np. turbiny wiatrowe, to warto zauważyć, że jeszcze w 2011 roku, łączna wartość energii wytworzonej przy pomocy systemów fotowoltaicznych wyniosła jedynie 1,1 MW. Najnowsze dane wskazują na stały rozwój. Raport za 2019 rok podaje, że w Polsce z energii słonecznej wytworzono ponad 300 MW prądu. (źródło: Wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce w małych instalacjach OZE, Raport Prezesa URE za 2019 rok)

Dotacje na fotowoltaikę – Śląsk

Według informacji portalu gramwzielone.pl Śląsk oraz Mazowsze przodują w sprzedaży instalacji fotowoltaicznych2. W województwie śląskim oznacza to wzrost rynku paneli o aż 20%. Wynika to z wielu możliwości uzyskania środków na zakup oraz dostępności preferencyjnych kredytów, zarówno pochodzących z programów rządowych, jak i wynikających z ofert komercyjnych banków. Oto, gdzie szukać wsparcia finansowego na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej:

  • Program „Energia Plus” do 18 grudnia przyjmuje na dotację lub pożyczki dla przedsiębiorstw, które inwestują w systemy fotowoltaiczne. Zyskać można do 85% kosztów kwalifikowanych.
  • Program „Mój Prąd” to ogólnokrajowa inicjatywa dla osób fizycznych, które inwestują w panele solarne. Po złożeniu wniosku można liczyć nawet na 5000 zł dofinansowania, co w przypadku przydomowych instalacji fotowoltaicznych oznacza pokrycie znacznej części kosztów zakupu oraz montażu3;
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w lutym tego roku zwiększył pulę funduszy na inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. W efekcie z dodatkowych blisko 164 mln zł skorzystają m.in. mieszkańcy Rybnika, Żywca, Tychów, Bielska-Białej czy Tarnowskich Gór. Pieniądze podzielono na lokalne programy wsparcia.
  • Program „Czyste Powietrze” wspiera działania termomodernizacyjne, w tym także zakup paneli słonecznych. Dotacja na ten cel może wynieść do 5 000 zł (do 50% poniesionych kosztów). W ramach projektu można również starać się o wsparcie finansowe na zakup pompy ciepła. W Katowicach kwota dofinansowania/pożyczek zbliża się do 200 mln zł4.
  • Zakup paneli fotowoltaicznych to niemały koszt. Jednak jego część będzie można odzyskać przy okazji przyszłorocznego zeznania podatkowego. Inwestorzy mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która uwzględnia koszty inwestycji w systemy fotowoltaiczne. W efekcie można obniżyć podatek lub otrzymać zwrot.
  • W ramach programu „Agroenergia” o środki na zakup oraz montaż ogniw słonecznych mogą ubiegać się rolnicy5.
  • Wreszcie formą wsparcia mogą być niskooprocentowane kredyty, jakie można zaciągnąć w kilku bankach współpracującymi ze sprzedawcą paneli fotowoltaicznych Stilo Energy.

Zakup paneli słonecznych – jak zacząć?

Obecnie na rynku śląskiej fotowoltaiki funkcjonuje wiele firm zajmujących się kompleksową obsługą osób, które chcą kupić oraz zamontować w swoich gospodarstwach domowych systemy fotowoltaiczne. Wybierając taką firmę, warto postawić na doświadczenie. Dla przykładu specjaliści ze Stilo Energy od lat zajmują się wszelkiego rodzaju pomocą skierowaną do inwestorów. Na każdym kroku można liczyć na merytoryczne i praktyczne wsparcie. Od wniosku o dofinansowanie przez ocenę zapotrzebowania energetycznego po wybór najlepszych paneli i ich profesjonalny montaż.

Wstępnie można też samemu ocenić, czy warto zamontować panele. Wystarczy sprawdzić, czy dach domu nachylony jest pod optymalnym kątem 30-40 stopni oraz czy nakierowany jest na południe, gdzie w ciągu dnia panele mogą zebrać najwięcej energii słonecznej. Ważne jest też, czy dach nie jest osłonięty drzewami. Alternatywą może być zamontowanie paneli na specjalnych stelażach. Wtedy ogniwa można umiejscowić np. na trawniku lub innym miejscu na działce, gdzie będą produkowały maksymalną ilość energii.

Współpraca: Stilo Energy – fotowoltaika Katowice

 

1 Źródło: https://www.forbes.pl/innogy/energetyka-i-zielona-energia/fotowoltaika-mapa-naslonecznienia-polski/xpmyf3m
2 Źródło: https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/28587/ikea-najwieksze-zainteresowanie-fotowoltaika-na-mazowszu-i-slasku
3 Źródło: https://mojprad.gov.pl/
4 Źródło: http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/
5 Źródło: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/nab/