Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Wybór odpowiedniej poduszki dla dziecka nie należy do najłatwiejszych, szczególnie jeśli nie wiemy, czym się kierować podczas zakupu. Tymczasem sen odgrywa ogromną rolę w rozwoju naszej pociechy, dlatego musimy mu zapewnić odpowiednie warunki. Dużą popularnością cieszą się poduszki rogale, które matki chętnie wykorzystują do karmienia. Czy jednak możemy ich używać również w dziecięcym łóżeczku, czy lepiej zdecydować się na coś innego?

Czy poduszka rogal jest bezpieczna?

Poduszka do karmienia, zwana też rogalem czy fasolką, to częsty element wyprawki. Pozwala ona na zajęcie wygodnej pozycji podczas codziennego karmienia dziecka, zapewniając komfort zarówno mamie, jak i maluchowi. Kładzie się ją na kolanach, dzięki czemu można odciążyć ramiona i kręgosłup.

Lekarze jednak od dawna alarmują, że taka poduszka w żadnym wypadku nie nadaje się do spania. Nawet kiedy nasza pociecha zaśnie podczas posiłku, nie powinniśmy kłaść jej do łóżeczka razem z rogalem. Głowa leżącego na nim dziecka znajduje się zbyt wysoko, przez co może się zsunąć, a przede wszystkim utrudnia prawidłowe oddychanie. Takie rozwiązanie może zagrozić nie tylko zdrowiu, ale i życiu, ponieważ niemowlę, jako że nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji, może się udusić.

Jaka poduszka dla dziecka będzie najbardziej odpowiednia?

Zacznijmy od tego, że początkowo nasz syn czy córka nie potrzebuje żadnej poduszki. Pediatrzy zalecają, by okres mniej więcej do 2. roku życia pozostał tzw. „bezpoduszkowy”. Wszystko dlatego, że w tym czasie dziecko nie posiada jeszcze wystarczającej koordynacji nerwowo-mięśniowej, a główka dostosowuje się bezwładnie do otoczenia. W związku z tym niemowlak śpiący na poduszce ma ograniczone pole ruchu. Może to niestety doprowadzić nawet do śmierci łóżeczkowej.

Starsze dziecko może już spokojnie zasypiać na poduszce. Wówczas najlepiej rozejrzeć się wśród tych niższych modeli, ponieważ zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa i szyi. Dobrym rozwiązaniem może okazać się ortopedyczna poduszka dla dziecka, ponieważ idealnie dostosowuje się do kształtu i ciężaru ciała.

Pamiętajmy również o tym, że poduszki różnią się pod względem rodzaju wypełnienia i nie każda sprawdzi się u kilkulatka. Skóra dziecka jest dużo bardziej delikatna i wrażliwa, w związku z czym łatwo o alergie. Dlatego raczej powinniśmy zrezygnować z wsadów puchowych, w których często gromadzi się kurz i roztocza. Może to znacznie utrudnić zasypianie i zaburzyć naturalny cykl snu. Teoretycznie sprawdza się wypełnienie lateksowe, jednak lateks również może uczulić. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie zatem poduszka syntetyczna.

Szukasz poduszki dla dziecka? Zajrzyj na https://expertsnu.pl/.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.