W razie poważniejszych problemów z prawem większość z nas zwraca się po pomoc do adwokata – we Wrocławiu oraz innych dużych miastach dostęp do kancelarii prawnych jest powszechny. Warto jednak pamiętać, że z profesjonalnej pomocy tego typu możemy skorzystać nie tylko w sytuacjach podbramkowych, związanych z prawem karnym. O czym warto pamiętać przed umówieniem się ze specjalistą w dziedzinie prawa?

W jakich sprawach można zgłosić się do adwokata?

Pomoc prawna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób, borykających się z poważnymi problemami z dziedziny prawa karnego. Do kancelarii może zgłosić się każdy, kto ma wątpliwości odnośnie przepisów oraz ich interpretacji, również w przypadku codziennych sytuacji, z którymi często styka się każdy z nas. Przykładem może być choćby sytuacja ze sprzedawcą, który odmawia wymiany uszkodzonego produktu po jego zakupie – warto poradzić się w takiej sprawie specjalisty, który objaśni, jak taka sprawa wygląda w świetle prawa oraz jak nie dać się oszukać. Spotkanie w kancelarii może być okazją do tego, by poznać swoje prawa i wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji skomplikowanej w świetle przepisów – warto skorzystać z wiedzy, jaką w tej dziedzinie dysponuje adwokat. Wrocław oraz inne duże miasta to miejsca, gdzie nietrudno o dostęp do kancelarii prawnej – o czym musimy pamiętać, decydując się na poradę prawną lub inne usługi specjalisty?

Dokładny opis sprawy, z którą chcemy udać się do adwokata

Jeśli chcemy zasięgnąć porady lub innej formy pomocy od adwokata lub prawnika, musimy przede wszystkim odpowiednio przygotować się do spotkania w kancelarii. Najlepiej uporządkować wszystkie informacje dotyczące problematycznej sytuacji – dobrze sprawdzi się spisanie ich w punktach na kartce. Dzięki temu można z łatwością przekazać wszystkie ważne fakty, które mogą mieć znaczenie w danej sprawie, zachowując przy tym odpowiednią kolejność zdarzeń i nie pomijając niczego istotnego. Warto również zanotować sobie najważniejsze fakty, które moglibyśmy ze stresu pomylić, jak nazwiska czy daty związane z danym problemem. Im lepiej będziemy przygotowani do spotkania z adwokatem, tym szybciej specjalista będzie w stanie zbadać i ocenić dany problem oraz przedstawić swoją opinię i udzielić porady prawnej.

Dokumentacja potrzebna podczas spotkania z adwokatem – co przygotować?

Przy niektórych sprawach przed udzieleniem porady prawnej lub innej formy pomocy adwokat będzie musiał zapoznać się z niektórymi dokumentami, mającymi duże znaczenie w danych sytuacjach. Warto zawczasu przygotować najważniejsze z nich, które mogą się przydać w konkretnej sprawie – dzięki temu można oszczędzić sporo czasu i szybciej uzyskać potrzebną pomoc. Dotyczy to zarówno spraw karnych, rodzinnych, jak i z innych dziedzin prawa. Poniżej przedstawiamy najczęściej wymagane dokumenty przy poszczególnych sytuacjach, związanych z prawem rodzinnym:

  • sprawy rozwodowe – warto przynieść akt małżeństwa oraz akty urodzenia małoletnich dzieci, jeśli para je posiada; w przypadku pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie, można także przygotować dowody świadczące o winie drugiej strony,
  • sprawy alimentacyjne – tutaj również potrzebny będzie akt małżeństwa i akty urodzenia dzieci; przydatne będą także zaświadczenie o miejscu pracy i wysokości zarobków osoby pozwanej oraz wszelkie rachunki i zaświadczenia, dokumentujące wydatki poniesione na skutek utrzymywania dzieci,
  • sprawy spadkowe – w tej sytuacji potrzebna jest data śmierci spadkodawcy, przydatny będzie także spis wszystkich osób posiadających prawo do spadku, co może wynikać nie tylko z testamentu, ale również z ustawy, jeśli tego typu dokument nie powstał.

Decydując się na spotkanie z adwokatem we Wrocławiu, warto odpowiednio wcześniej się do tego przygotować – zdobywanie niektórych dokumentów może zająć nawet kilka tygodni, dlatego im lepiej będziemy przygotowani, tym szybciej możemy liczyć na poradę prawną.

Adwokat we Wrocławiu – co warto wiedzieć przed spotkaniem w kancelarii?