Czym jest retencja wody? Jest to zdolność do gromadzenia jej przez dłuższy czas, aby później, w razie potrzeby móc ją wykorzystać. Można mówić o różnych systemach retencji. Wyróżnia się m.in. retencję szaty roślinnej, retencję gleby, a także retencję zbiorników i cieków wodnych.

Po wprowadzeniu w styczniu 2018 roku nowych przepisów wodnych, temat ten rozgrzał mieszkańców Polski, a wiele firm zaczęło zastanawiać się, co można zaproponować klientom, aby nie musieli płacić bardzo wysokich opłat za ścieki, tzw. podatek od deszczu. Pojawiły się systemy do retencji wody https://gcl.com.pl/retencja-wody/retencja-wody/. Niezwykle przydatne w wielu nieruchomościach!

Nowoczesne dachy retencyjne umożliwiają zarówno odbiór wody deszczowej jak i przechowywanie jej przez określony czas – najczęściej jest to kilka dni. Przestrzeń na system retencyjny może znajdować się pomiędzy stropem a warstwą wegetacyjną. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych elementów retencyjnych, można cieszyć się z retencji wody. Dachy retencyjne wykorzystywane są coraz częściej. Wielu właścicieli budynków rozumie, że może czerpać realne korzyści z tego, co daje nam sama natura: z wiatru, wody deszczowej i słońca. Możliwość wykorzystania natury to gwarancja dużych oszczędności, zarówno na energii jak i na podatkach i opłatach. Warto więc rozważyć taką możliwość, zwłaszcza, kiedy dysponuje się płaskim dachem.

Zastosowanie dachów retencyjnych

Gdzie stosuje się systemy dachów retencyjnych? Przede wszystkim na bezspadkowych powierzchniach dachów – jest to jeden z najważniejszych warunków. Można stosować je również na stropach garaży podziemnych i wszędzie tam, gdzie na płaskich powierzchniach występuje roślinność ekstensywna i intensywna, a więc np. na ciągach jezdnych. Systemy dachów retencyjnych mają wiele zastosowań, a retencja wody może okazać się nie tylko sposobem na oszczędności, ale może być bardzo wygodnym sposobem na zarządzacie swoim ogrodem, czy roślinami. Do najważniejszych cech systemów do retencji wody zalicza się przede wszystkim możliwość przechowywania wody, a także zagwarantowanie równowagi w obrębie korzeni roślin zasadzonych na dachach. Ale cech dachów retencyjnych jest znacznie więcej. Systemy do retencji wody zapewniają możliwość gromadzenia jej w bardzo dużych ilościach. Niektóre zbiorniki przystosowane są do gromadzenia nawet 80l wody na mkw, ale oczywiście wielkość zbiornika można dopasować do wielkości nieruchomości, na której system taki ma się pojawić. Zbiornik może być znacznie mniejszy lub większy. Systemy mają zazwyczaj wysokość do kilkunastu centymetrów i umożliwiają regulację wysokości zarówno przepływu wody, jak i jej spiętrzenia. Bardzo ważne jest również to, że systemy mogą gromadzić wodę nawet do kilku dni i opóźniać jej spływ.

Retencja wody – systemy, które mogą być przydatne

Wymagania do zastosowania dachów retencyjnych

Niestety, nie zawsze możliwe jest zamontowanie systemu retencji wody. Systemy takie nadają się jedynie na płaskie dachy, o bezspadkowej powierzchni. Jest to jedno z najważniejszych wymagań, ale nie jedyne. Aby można było cieszyć się z retencji wody, dach musi charakteryzować się również odpowiednią statycznością nośności, a także warstwą powietrzną pomiędzy włóknami filtrującymi a górną warstwa wody.

Zdarza się również, że opady są znacznie obfitsze niż zazwyczaj. Na taką sytuację również należy być przygotowanym i oprócz otworu przepustnicy, należy również wyposażyć dach w awaryjne otwory przelewowe. Dzięki nim, przy bardzo dużych opadach, zarówno dach jak i system retencyjny będą bezpieczne.

Retencja wody jest zabiegiem, który może okazać się bardzo potrzebny w wielu budynkach. Przede wszystkim gwarantuje naprawdę duże oszczędności. Jest to system wygodny, który umożliwia wykorzystywanie wody deszczowej, do różnych domowych i ogrodowych potrzeb. Woda może zostać wykorzystana w toalecie lub do podlewania roślin w ogrodzie.