Radość z zaplanowanych wakacji bardzo często sprawia, że przestajemy racjonalnie myśleć. Jesteśmy owładnięci perspektywą wypoczynku, relaksu, słońca i dobrej zabawy. Zajmujemy się wybieraniem hotelu, transportu, szukamy najlepszych plaż u atrakcji. Nie wolno w tym całym zamieszaniu zapomnieć nam o ubezpieczeniu na podróż.

Ubezpieczenie na podróż to dobra ochrona, ale…

Dobre ubezpieczenie na podróż chroni nas w wielu sytuacjach. Zarówno podczas choroby, jak i wypadku, ale też kiedy to my wyrządzimy komuś innemu szkodę. Ubezpieczenie chroni nas również przed problemami z bagażem oraz odwołaniem wycieczki. Dlatego warto je mieć. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze odszkodowanie zostanie wypłacone, a jeśli jego kwota będzie zbyt niska, część kosztów będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni. Poniżej kilka ważnych rzeczy, o których warto wiedzieć wykupując ubezpieczenie.

Ubezpieczenie na podróż – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Po pierwsze, ubezpieczenie można kupić nie wychodząc z domu

Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu przed samym urlopem zwalniać się z pracy dodatkowo, aby iść do ubezpieczyciela i wykupywać polisę. To zrozumiałe, że przed samym wyjazdem jest wiele do zrobienia, a czas się kurczy. Nie można jednak wybierać się w podróż zagraniczna bez ubezpieczenia. Dlatego, doskonałym rozwiązaniem jest zakupienie ubezpieczenia online, a więc przez Internet. Wyszukiwarki ubezpieczycieli wskażą, która dla ciebie będzie najlepsza. Następnie można dokonać zakupu ubezpieczenia na stronie. To bardzo proste! Można zrobić to w domu lub w pracy, o każdej porze, np. wieczorem, kiedy stacjonarne biura są już zamknięte.

Po drugie, nie zmniejszaj kwoty ubezpieczenia

Wiele osób wybierających ubezpieczanie na podróż chce, aby koszty były jak najniższe, zatem zmniejsza kwotę ubezpieczenia na niższą. Owszem, daje to pewne korzyści, ale na pewno nie w sytuacji, kiedy coś się wydarzy na wakacjach. Wtedy, wypłata odszkodowania może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów, a to oznacza, że w części trzeba będzie pokryć je samemu. Jeżeli jest to kilkadziesiąt lub kilkaset euro – jest to do przełknięcia. Gorzej, jeżeli wydarzy się coś poważnego i trzeba będzie dopłacić naprawdę dużą sumę. Nawet złamanie może kosztować nas kilkadziesiąt tysięcy euro. Kupując ubezpieczenie na podróż, warto mieć to na uwadze. Lepiej dopłacić kilkanaście złotych, a mieć pokrycie wszystkich kosztów leczenia, niż zaoszczędzić te kilkanaście złotych…

Po trzecie, EKUZ nie jest klasycznym ubezpieczeniem

Wiele osób błędnie myśli, że karta EKUZ zapewnia im ubezpieczenie w dowolnym kraju. Należy pamiętać, że EKUZ działa wyłącznie na terenie Unii Europejskiej, a poza tym nie pokrywa wszystkich kosztów. Jak zatem działa karta EKUZ? Zapewnia ona darmowe leczenie refundowane w danym kraju Europejskim. Należy jednak wiedzieć, że to co w Polsce jest refundowane, niekoniecznie będzie refundowane w innym kraju. Dlatego, karta ta nie zawsze jest przydatna. Może zdarzyć się także, że karta pokryje koszty leczenia, ale nie pokryje już kosztów transportu. Dlatego tak ważne jest, aby posiadając kartę EKUZ, dodatkowo wykupić klasyczne ubezpieczenie na podróż.

Po czwarte, niektóre ubezpieczenia są droższe

Wybierając się naprawdę daleko, np. do USA, do Kanady, Chin czy Japonii, trzeba liczyć się z tym, że koszty ubezpieczenia będą wyższe. Jest to związane z zakresem terytorialnym. Niektóre firmy ubezpieczające w ogóle nie zapewniają ubezpieczenia do tych krajów.

Po piąte, ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy

Wszystkie klauzule w umowie należy bardzo dokładnie przeczytać i naprawdę warto poświęć na to kilkanaście minut. Bardzo wiele ubezpieczalni nie wypłaca pieniędzy z ubezpieczenia, jeżeli do zdarzenia (wypadku) doszło pod wpływem używek, środków odurzających oraz alkoholu. Podobnie, jeśli chodzi o próby samobójcze lub jeśli ubezpieczonemu stanie się krzywda podczas przestępstwa, np. kiedy dokonuje napadu.

Śląskie emancypantki

Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zapraszają na koncert promocyjny płyty Grzegorza Płonki „Vox ex Silesia”, który odbędzie się 2 marca 2019 roku o 18.00 w sali lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (lider konsorcjum) wraz z Mysłowickim Ośrodkiem Kultury oraz Pszczyńskim Centrum Kultury realizują projekt pn. "Przestrzeń publiczna - modele". Projekt jest współfinansowanych w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

 • Zlikwidowali plantację konopi indyjskich

  Policjanci z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców katowickiej komendy zatrzymali dwóch mieszkańców Dąbrowy Górniczej, przy których znaleziono w sumie ponad kilogram marihuany. Jak się okazało, jeden z mężczyzn w swoim mieszkaniu urządził plantację konopi indyjskich. Na wniosek śledczych został on tymczasowo aresztowany. Drugi z zatrzymanych, przy którym znaleziono 20 gramów suszu marihuany, został natomiast objęty policyjnym dozorem.

 • Korzystasz z urządzenia mobilnego? Niezależnie od tego, czy na co dzień korzystasz wyłączenie ze smartphona czy też smartwatcha, z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji, w której na wyświetlaczu twojego urządzenia mobilnego pojawił się komunikat o niskim poziomie naładowania baterii, i to w sytuacji w której koniecznie musiałeś skorzystać z jakiejś aplikacji, a nigdzie w pobliżu nie było dostępu do źródła zasilania… I co wtedy?

  Z myślą o wszystkich użytkownikach urządzeń mobilnych, którzy wykorzystują swoje urządzenia w pracy oraz podczas spędzania czasu wolnego producenci osprzętu zaprojektowali mobilny bank energii tzw. power bank. Power bank to przenośny bank energii, który służy do ładowania urządzeń mobilnych wyposażonych w port USB. Wykorzystując energię z power bank możemy z łatwością naładować telefon komórkowy, smartphone, tablet, smartwatch i wiele innych urządzeń mobilnych, z których korzystamy na co dzień – w każdej chwili i w każdym miejscu, niezależnie od dostępu do źródła zasilania.

  Jedną z propozycji zasługujących na szczególną uwagę na rynku przenośnych banków energii jest power bank Xiaomi. Dlaczego warto zainteresować się propozycją chińskiego producenta?

  Marka Xiaomi

  Marka Xiaomi przebojem zdobyła europejskie rynki… Nie bez znaczenia była tutaj cena, która do dnia dzisiejszego sprawia, że obok produktów Xiaomi nie potrafimy przejść obojętnie. Jedni uważają, że oferują one doskonałą relację jakości do ceny, inni są przekonani, że za tak niewielkie pieniądze trudno oczekiwać wydajnych i trwałych rozwiązań. Abstrahując od dyskusji na temat pozostałej oferty produktowej Xiaomi, dzisiaj skupimy się na ich power bankach, które – zdaniem wielu – są jednymi z najlepszych w swojej klasie. Co decyduje o tym, że tak chętnie wybieramy power banki marki Xiaomi? Czy ich za niska ceną faktycznie idzie zadowalająca jakość? Jak power bank Xiaomi współpracuje z urządzeniami mobilnymi innych producentów. Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących mobilnego banku energii od Xiaomi znajdziesz w dzisiejszym artykule, który zdecydowaliśmy się poświęcić problematyce dobrych power banków za stosunkowo niewielkie pieniądze. Jeśli więc nosisz się z zamiarem zakupu jakiegoś, koniecznie sprawdź, co do zaoferowania w tej materii ma właśnie chiński producent sprzętu elektronicznego.

  Zwiększ mobilność swoich urządzeń mobilnych z power bank Xiaomi

  Power bank od Chińczyka

  Wielu użytkowników urządzeń mobilnych spodziewało się po marce Xiaomi tego, co zwykliśmy nazywać „chińszczyną”, a więc produktów wizualnie stylizowanych na ekskluzywne, a w rzeczywistości wykonanych z niskogatunkowych materiałów i surowców. Tymczasem marka Xiaomi zadaje kłam temu, że przystępna cenowo „chińszczyzna” musi być kiepskiej jakości. Przeciwnie urządzenia magazynujące energię od Xiaomi szybko zyskały popularność na polskim rynku właśnie ze względu na swoją wydajność oraz żywotność. Polacy są znani z tego, że zwracają szczególną uwagę na żywotność wybieranych rozwiązań, i takie właśnie są power banki od Xiaomi, które łączą w sobie elegancki wygląd, wydajność oraz trwałość.

  Wydajność urządzenia magazynującego wpływa nie tylko na szybkość kumulowania energii w urządzeniu, ale również na czas jej przechowywania oraz szybkość oddawania urządzeniu ładowanemu. Power bank od Xiaomi wyróżnia się najlepszą wydajnością w swojej klasie – urządzenia szybko się ładują, długo magazynują energię przy minimalnych stratach na ilości zmagazynowanych jednostek i super szybko oddają energię urządzeniom mobilnym. Ich dodatkową zaleta jest elegancki wygląd, który sprawia, ze power bank Xiaomi nie przyniesie Ci wstydu podczas spotkania biznesowego na wysokim szczeblu.

  Polskie Towarzystwo Socjologiczne (oddział Katowicki) oraz Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zapraszają na otwarte spotkania w ramach cyklu SocjoKato.

  Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu w środy o godzinie 17.00 w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4. Wstęp wolny!

  Najbliższe spotkanie:
  20.02.2019 / 17.00
  Prelekcja: STARY I NOWY KRAJ: UPAMIĘTNIANIE WŚRÓD POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH W HULL
  autor: dr Marcin Biernat

 • Bezpieczne Ferie z Policjantem

  Każdy uczeń, który w ferie zimowe pozostaje w mieście wcale nie musi się nudzić. Bogatą ofertę na ciekawe spędzenie wolnego czasu można znaleźć w domu kultury, który znajduje się blisko Waszego miejsca zamieszkania. Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie” na spotkanie z dziećmi zaprosił policjanta, który omówił jak bezpiecznie spędzić zimowy odpoczynek .

 • Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

  Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach od 18 do 24 lutego "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" . Jak i w poprzednich edycjach, także i w tym roku Komendant Główny Policji podjął decyzję o włączeniu się w obchody organizowanej inicjatywy.

 • Awanse na stanowiska kierownicze w śląskiej policji

  W katowickiej komendzie wojewódzkiej policji odbyła się dzisiaj uroczystość wręczenia rozkazów personalnych powierzenia obowiązków na stanowiskach kierowniczych w komendach miejskich, powiatowych oraz komendzie wojewódzkiej. Podczas spotkania pożegnano także odchodzącego na emeryturę Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu. Inspektor Karol Fajer żegna się z mundurem po 28 latach służby. Rozkazy i podziękowanie wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak.

 • Ogólnopolskie działania "Prędkość"

  Już jutro od godz. 6.00 do godz. 22.00 w niedzielę śląscy policjanci prowadzić będą akcję "Prędkość". Działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość jest bowiem główną przyczyną najtragiczniejszych zdarzeń drogowych. Apelujemy o rozwagę, ostrożność i zdjęcie nogi z gazu. Mundurowi będą surowo karać kierowców przekraczających dozwolonej prędkości.

 • Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

  Funkcjonariusze Wydziału Prewencji oraz Ruchu Drogowego katowickiej komendy, wspólnie z dzielnicowymi z Komisariatu Policji II w Katowicach, przeprowadzili działania profilaktyczne w rejonie przejazdu kolejowego przy ul. Le Ronda w Katowicach. Działania dotyczyły kształtowania pozytywnych zachowań i utrwalenia postaw podczas pokonywania przejazdu kolejowych.

 • Zapraszamy na cykl dziesięciu spotkań, w trakcie których poznamy podstawy JĘZYKA ESPERANTO, kulturę esperancką i esperantystów z różnych stron świata.

  Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00 w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralna 4 (I piętro). Wstęp wolny.

  "Kobietkowo" w filii "Dąb"

  "Kobietkowo" w filii "Dąb"

  Program telewizyjny "Szansa na Sukces" wraca na antenę TVP.

  Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przedstawia publikację autorstwa Ireny Kontny pt. „Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989)”, która zainicjowała nową serię ZIEMIA – CZŁOWIEK – DZIEŁO, dotyczącą artystów, których życie i twórczość związane są z terenem województwa śląskiego. W 2019 roku planowane jest wydanie kolejnej książki z tej serii.

  Zachęcamy do odwiedzin sklepu stacjonarnego przy ulicy Teatralnej 4 w Katowicach, a także do sklepu internetowego – KUP! Cena publikacji: 35 zł.

  15 lutego o 16.30 zapraszamy do Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4 na kolejny, tym razem muzyczny „Piątek z Wikipedią”. Jak zwykle gwarantujemy: dostęp do internetu, kawę lub herbatę i miłą atmosferę. Prosimy za to zabrać ze sobą laptopy!

  Będzie to szczególne spotkanie z muzyką w tle, gdyż poświęcimy je Juliuszowi Rogerowi, żyjącemu w XIX wieku lekarzowi i przyrodnikowi, z zamiłowania etnologowi i zbieraczowi pieśni ludowych. J. Roger nazywany jest "śląskim Kolbergiem", zebrał 546 pieśni, które wydał po polsku w 1863 roku pt. "Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Śzląsku".

  Po raz pierwszy w historii warsztatów będzie można edytować nuty i wikiźródła!

  Wstęp na spotkanie jest wolny.

  Zapraszamy na cykl dziesięciu spotkań, w trakcie których poznamy podstawy JĘZYKA ESPERANTO, kulturę esperancką i esperantystów z różnych stron świata.

  Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 marca o godzinie 17.00 w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy ulicy Teatralna 4 (I piętro). Wstęp wolny.

  Zobacz również