Budynek, który nie posiada odpowiedniej izolacji przeciwwodnej, jest narażony na bezpośrednie oddziaływanie wilgoci na jego konstrukcję. Fundamenty i mury wchłaniają wodę z gruntu oraz podczas intensywnych opadów atmosferycznych, co powoli doprowadza do degradacji całego obiektu. Aby ochronić budynek przed zniszczeniem, konieczne jest wykonanie izolacji pionowej i poziomej – co warto o nich wiedzieć?

Znaczenie izolacji przeciwwodnej budynku

Izolacja przeciwwodna to ochrona budynku przed działaniem wilgoci – oddziela ona fundamenty i mury obiektu od gruntu, zabezpieczając je przed wchłanianiem wody. Każdy obiekt, niezależnie, czy chodzi o dom, czy wielką inwestycję, jest narażony na niszczące działanie wody – zarówno gruntowej, jak i opadowej. Fundamenty wyciągają bowiem z gleby wodę – nazywa się to kapilarnym podciąganiem wody i polega na wchłanianiu przez materiał budowlany wilgoci przez kapilary. W efekcie wilgoć dociera do murów i może znaleźć się nawet na bardzo dużej wysokości, dlatego cały dom może ulec zniszczeniu, jeśli nie jest odpowiednio odizolowany od gruntu. Wilgoć dość szybko niszczy konstrukcję obiektu – może przyczynić się do gnicia oraz rozpadu wielu jej elementów, przez co dom staje się znacznie osłabiony i przestaje być bezpiecznym schronieniem dla jego mieszkańców. Wilgoć powoduje także szereg innych problemów, w tym pleśń i grzyby, które doskonale czują się w mokrym, a przy tym ciepłym środowisku, jakie zapewnia im wnętrze zawilgoconego budynku. W efekcie klimat panujący w pomieszczeniach staje się bardzo niezdrowy dla użytkowników – może być nawet niebezpieczny, szczególnie dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego oraz dla dzieci.

Izolacja przeciwwodna budynku – dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?

Izolacja przeciwwilgociowa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa oraz trwałości budynku. Odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wody gruntowej i opadowej obiekt może przetrwać całe dziesięciolecia w nienaruszonym stanie, zachowując solidną konstrukcję i zdrowe warunki we wnętrzach. Warto zadbać o odpowiednią izolację pionową i poziomą fundamentów już na etapie budowy – choć izolacja stojących już budynków jest możliwa, wymaga zastosowania znacznie bardziej skomplikowanych, droższych metod, połączonych z osuszaniem murów.

Izolacja pionowa i pozioma fundamentów

Aby budynek był w pełni chroniony przed wodą gruntową i opadową, należy wykonać izolację pionową oraz poziomą fundamentów i murów – zabezpieczają je od każdej strony, nie dopuszczając do zawilgocenia konstrukcji. Izolacja pionowa dzieli się na trzy typy, które stosuje się w zależności od tego, z jakimi warunkami budynek będzie się zmagał w miejscu, gdzie jest stawiany. Hydroizolacje fundamentów tego typu dzielą się na:

  • izolację ciężką – jest ona najrzadziej wykonywana, stosuje się ją bowiem w budynkach, które są bezpośrednio narażone na działanie wody, np. w przypadku, kiedy poziom wód gruntowych jest wyższy, niż wysokość fundamentów; stosuje się do niej wytrzymałe materiały o wysokiej nieprzepuszczalności wody,
  • izolację średnią – wykorzystuje się ją, jeśli budynek jest stawiany na glebie o małej przepuszczalności wody, np. glinie; pozwala na ochronę zarówno przed wodą gruntową, jak i opadową; do jej wykonania wykorzystuje się papę, folię samoprzylepną lub masę bitumiczno-kauczukową,
  • izolację lekką – jest wykonywana w sytuacjach, kiedy gleba dobrze przepuszcza wodę; pozwala na skuteczną ochronę przed wodą gruntową i opadową.

Ponadto wykonuje się także izolację poziomą, czyli umieszczaną pomiędzy ławą a ścianami fundamentów, a także w miejscu łączeń ścian fundamentowych. Jej głównym zadaniem jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się wilgoci w górę budynku, dzięki czemu jest on chroniony przed wodami gruntowymi. Izolację przeciwwilgociową fundamentów tego typu wykonuje się najczęściej z papy lub PCV.

Wybierając firmę do izolacji przeciwwodnej budynku, warto wybrać doświadczonych fachowców, specjalizujących się zarówno w izolacji pionowej, jak i poziomej. Dobiorą oni odpowiednią metodę i materiał do typu podłoża, gdzie powstaje budynek oraz stworzą bardzo szczelną, niezawodną ochronę obiektu przed wilgocią.