
Śląskie stawia na bezpieczeństwo mieszkańców – wojewoda Marek Wójcik podkreśla znaczenie odbudowy systemu obrony cywilnej
- Województwo śląskie inwestuje w nowoczesne rozwiązania ochrony ludności
- Nowe przepisy i wyzwania dla samorządów w regionie
Województwo śląskie inwestuje w nowoczesne rozwiązania ochrony ludności
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się niedawno, wojewoda śląski Marek Wójcik zwrócił uwagę na konieczność gruntownej modernizacji systemu ochrony ludności. Jego zdaniem, działania podejmowane dziś w czasie pokoju mają kluczowe znaczenie dla skutecznej obrony cywilnej w sytuacjach kryzysowych czy konfliktach zbrojnych.
–
Bardzo intensywnie rozbudowujemy system ochrony ludności w województwie śląskim. To, co budujemy teraz w czasie pokoju, przekształcimy w obronę cywilną w przypadku konfliktu zbrojnego– podkreślił Marek Wójcik, zaznaczając jednocześnie, że cały proces wymaga konsekwentnego i długofalowego podejścia.
Nowe przepisy i wyzwania dla samorządów w regionie
Wojewoda przypomniał o istotnych zmianach prawnych, które nastąpiły po wejściu w życie Ustawy o obronie Ojczyzny w 2022 roku. W efekcie z polskiego systemu prawnego zniknęło pojęcie obrony cywilnej, co ograniczyło możliwości działania samorządów w tym zakresie. Obecnie jednak nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej przywraca te kompetencje i zapoczątkowuje odbudowę struktur, które przez wiele lat były zaniedbywane.
–
To jest długotrwały proces, który trzeba podzielić na etapy. Szczątki obrony cywilnej, które zostały nam po ostatnich kilkudziesięciu latach, straciły rację bytu. Dziś staramy się nadrobić stracony czas– mówił wojewoda Marek Wójcik.
W panelu dyskusyjnym podczas kongresu udział wzięli także ważni przedstawiciele administracji i wojska, m.in. Podsekretarz Stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar oraz generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych RP.
Urząd Wojewódzki