Wojewódzkie posiedzenie w sprawie zapobiegania pryszczycy w regionie
Wojewódzkie służby intensyfikują działania w obliczu zagrożenia pryszczycą. Co to oznacza dla mieszkańców?

Ważne spotkanie w Katowicach. Jakie decyzje zapadły?

Dziś w Katowicach odbyło się kluczowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które miało na celu omówienie strategii przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pryszczycy, choroby wykrytej w sąsiednich krajach, Węgrzech i Słowacji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, w tym Wicewojewoda Michał Kopański oraz Dyrektor Generalna Urzędu Katarzyna Błaszczyk-Domańska. Obecność Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Konrada Kuczery podkreśla wagę tego problemu.

Intensywne kontrole na granicy. Jakie są wyniki?

W ramach działań prewencyjnych, polskie służby prowadzą wzmożone kontrole na pięciu przejściach granicznych w województwie śląskim, obejmujących Zwardoń, Korbielów, Chałupki, Gorzyczki oraz Cieszyn-Boguszowice. Do tej pory skontrolowano już ponad 15 tysięcy pojazdów transportujących zwierzęta parzystokopytne. Działania te mają na celu zminimalizowanie ryzyka przeniesienia choroby do Polski poprzez dezynfekcję pojazdów oraz kontrolę przesyłek zwierząt.

Pryszczyca jest poważnym zagrożeniem dla hodowli zwierząt, szczególnie bydła i świń. Ognisko choroby zostało stwierdzone w gospodarstwie na Węgrzech, co mobilizuje polskie służby do szybkich i zdecydowanych działań. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski zainicjował dodatkowe spotkanie z przedstawicielami rządu, aby omówić dalsze kroki w walce z tą chorobą.

Mieszkańcy regionu mogą być spokojni – służby działają z pełnym zaangażowaniem, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Warto śledzić rozwój sytuacji i wspierać lokalne inicjatywy mające na celu ochronę zdrowia publicznego.


Na podstawie: Urząd Wojewódzki w Katowicach