Jarmark U Babci Anny w Nikiszowcu już 28 lipca!
Jarmark U Babci Anny w Nikiszowcu to wydarzenie, które od 15 lat przyciąga tłumy miłośników tradycji, rękodzieła i lokalnych przysmaków. Tegoroczna edycja odbędzie się 28 lipca i zapowiada się równie atrakcyjnie jak poprzednie. Przygotowano wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Historia i znaczenie Jarmarku U Babci Anny

Jarmark U Babci Anny jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Nikiszowca. Odbywa się nieprzerwanie od 15 lat, a jego nazwa nawiązuje do tradycyjnego śląskiego odpustu parafialnego w parafii św. Anny. Wydarzenie to jest letnią edycją popularnego bożonarodzeniowego Jarmarku Na Nikiszu. Oba te jarmarki słyną z wyjątkowej atmosfery i przyciągają rękodzielników z całej Polski. W tym roku jarmark odbędzie się 28 lipca, a odwiedzający będą mogli cieszyć się atrakcjami od godziny 10.00 do 20.00.

Atrakcje dla odwiedzających

Jarmark U Babci Anny to prawdziwa gratka dla miłośników rękodzieła i lokalnych wyrobów. Na stoiskach znajdą się autentyczne wyroby artystyczne i użytkowe, takie jak obrazy, ceramika, biżuteria, wyroby ze szkła, drewna i skóry, a także maskotki, gadżety śląskie, pamiątki z Nikiszowca, kosmetyki naturalne, świece i akcesoria dla zwierząt. Wśród wystawców będą zarówno lokalni artyści, jak i twórcy z różnych regionów Polski. W sumie na jarmarku swoje produkty zaprezentuje 170 wystawców.

Nie zabraknie również małych manufaktur i przetwórni oferujących wyroby spożywcze, takie jak syropy, przetwory sezonowe, miody, przyprawy naturalne oraz lokalne wina, nalewki i piwa. Dla smakoszy przygotowano strefę gastronomiczną, gdzie będzie można skosztować tradycyjnych śląskich przysmaków.

Rozrywka dla całej rodziny

Jarmark to nie tylko zakupy, ale również mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Na Skwerze Zillmannów zostanie urządzona strefa zabaw i relaksu, gdzie dzieci będą mogły skorzystać z karuzeli i innych rozrywek. Popołudniu na scenie wystąpi Orkiestra Dęta "Wieczorek", a po niej DJ Sergiusz Rudnik, który jest dobrze znany miejscowej publiczności. Jak mówi Małgorzata Krakowiak, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych: "W tym miejscu urządzamy strefę zabaw i relaksu. Znajdziecie tu m.in. karuzelę i inne atrakcje dla najmłodszych. Popołudniu na Skwerze wystąpi tradycyjnie Orkiestra Dęta „Wieczorek”, a po niej znany już naszej publiczności nikiszowiecki artysta – DJ Sergiusz Rudnik".

Bezpłatna linia autobusowa i zmiany w organizacji ruchu

Aby ułatwić dojazd na jarmark, zorganizowano specjalne, bezpłatne linie autobusowe. Pierwsza linia połączy centrum Katowic z dzielnicą Janów-Nikiszowiec, startując ze stanowiska na podziemnym parkingu Dworca PKP w Katowicach. Druga linia będzie kursować z parkingu przy Cmentarzu Komunalnym na ul. Murckowskiej. Obie linie będą kończyć swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, tuż przy wejściu na jarmark.

W dniu jarmarku planowane są również zmiany w organizacji ruchu drogowego. Ścisły obszar jarmarku, obejmujący ulice Nałkowskiej, Krawczyka, Rymarską i Plac Wyzwolenia, będzie wyłączony z ruchu od godziny 5:00 do 24:00. Mieszkańcy tych ulic będą mogli wjechać za okazaniem specjalnych wjazdówek i zaparkować samochody na wyznaczonych parkingach. Zakaz zatrzymywania się i parkowania będzie obowiązywał na ul. Nałkowskiej przez cały dzień 28 lipca, z wyjątkiem fragmentu, gdzie będą mogli parkować wyłącznie mieszkańcy posiadający wjazdówkę. Dodatkowe zakazy zatrzymywania się będą obowiązywać na ul. Ociepki i Zamkowej.

Msze odpustowe w Kościele św. Anny są ważnym elementem życia społeczności dzielnicy. Ze względu na rozmiar wydarzenia, dojazd samochodami przed sam kościół nie będzie możliwy. W wyjątkowych przypadkach, wskazanych przez parafię, najstarsi mieszkańcy Nikiszowca i Janowa będą mogli wjechać na teren Probostwa, ale liczba miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona.

Jak najlepiej skorzystać z Jarmarku U Babci Anny

Jeśli planujesz odwiedzić Jarmark U Babci Anny, najlepiej skorzystać z bezpłatnych linii autobusowych, aby uniknąć problemów z parkowaniem. Warto również zaplanować wizytę na cały dzień, aby móc w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami, zakupami i pysznymi regionalnymi potrawami. Jarmark to nie tylko okazja do nabycia unikalnych rękodzieł i lokalnych produktów, ale także doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w wyjątkowej atmosferze Nikiszowca.


Źródło: Urząd Miasta Katowice