Tłumy na wystawie Urban Art przy Staromiejskiej 13
Ostatni dzień czerwca zakończył się finałem niezwykłej wystawy sztuki współczesnej „W ramach miasta: Urban Art”, która przyciągnęła uwagę tysięcy odwiedzających. Wystawa, zlokalizowana przy ul. Staromiejskiej 13, była częścią większego projektu, który od kwietnia cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i gości z całego świata.

Tysiące gości z całego świata odwiedziło wystawę

Wystawa „W ramach miasta: Urban Art” przyciągnęła prawie 5,5 tysiąca osób z 42 krajów. Była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć prace wybitnych artystów street artu. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreślił, że ogromne zainteresowanie ekspozycją potwierdziło trafność pomysłu: „Sztuka uliczna ceniona jest coraz bardziej. Cieszę się, że Katowice miały okazję zaprezentować jej fragment i w stolicy województwa śląskiego można było zobaczyć prace znanych na świecie artystów”.

Ekspozycja i jej zasięg

Wystawa prezentowała ponad 200 eksponatów autorstwa ponad 30 artystów z całego świata. Prace można było podziwiać nie tylko na Staromiejskiej 13, ale także w miejskich instytucjach oraz zaprzyjaźnionych lokalach gastronomicznych. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się grafiki, plakaty, rzeźby, zdjęcia oraz przedmioty codziennego użytku.

Kurator wystawy, Krzysztof Krot, wyjaśniał ideę projektu: „Nosimy ją na koszulkach, torebkach, butach, często nie wiedząc, kto jest jej twórcą”. Wystawa miała na celu zbliżenie mieszkańców do sztuki, która towarzyszy im na co dzień.

Wystawa jako element Europejskiego Miasta Nauki 2024

Projekt „W ramach miasta: Urban Art” był jednym z działań realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla znaczenie miasta jako ośrodka nauki i kultury. W skład konsorcjum uczelni, które współtworzyły ten projekt, wchodzą m.in. Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Akademia Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Śląski.

Ideą obchodów jest ukazanie, że nauka i sztuka są integralnymi elementami życia codziennego, dostępnymi dla każdego, niezależnie od wieku. W ramach obchodów planowane są liczne inicjatywy skierowane zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców.

Kontynuacja projektu

Ze względu na duże zainteresowanie, prace zlokalizowane poza główną wystawą pozostaną w swoich dotychczasowych miejscach. Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji, podkreśla: „Nadal więc będzie można zobaczyć słynną tarczę autorstwa Jamesa Cauty w Biurze Obsługi Mieszkańca, prace Paco Pometa w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka, a w jego filii na Nikiszowcu – dzieła Brazylijczyka Vika Muniza”.

Prace, które znalazły swoje miejsce w lokalach gastronomicznych, również pozostaną na swoich miejscach. Mapa z dokładnymi lokalizacjami jest dostępna w Centrum Informacji Turystycznej.

Podsumowanie wystawy

Wystawa „W ramach miasta: Urban Art” okazała się wielkim sukcesem, przyciągając uwagę zarówno lokalnej społeczności, jak i turystów z różnych zakątków świata. Była to doskonała okazja, aby zbliżyć mieszkańców do sztuki i pokazać, że jest ona częścią ich codziennego życia. Kontynuacja projektu w postaci pozostawienia niektórych prac w ich dotychczasowych lokalizacjach pozwoli na dalsze cieszenie się tym wyjątkowym wydarzeniem.


Źródło: Urząd Miasta w Katowicach