Bezpieczny wypoczynek nad wodą: Policja apeluje o ostrożność
Wraz z nadejściem ciepłych dni, coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek nad wodą. Jednak, aby wakacje były bezpieczne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą uratować życie.
  1. Unikaj wchodzenia do wody pod wpływem alkoholu.
  2. Zawsze nadzoruj dzieci podczas zabawy w wodzie.
  3. Korzystaj z kąpielisk strzeżonych.
  4. Śledź prognozy pogody i bądź przygotowany na zmienne warunki.

Od początku czerwca 2024 roku na terenie Polski utonęło już 9 osób. Większość tych tragicznych zdarzeń mogłaby zostać uniknięta, gdyby przestrzegano podstawowych zasad bezpieczeństwa. Policja apeluje do wszystkich o rozwagę podczas rekreacji nad wodą.

Najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet jedno piwo może znacząco zaburzyć zmysły, równowagę i orientację, co może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Inne przyczyny utonięć to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności czy korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk.

Policjanci przypominają, że za swoje bezpieczeństwo nad wodą jesteśmy odpowiedzialni przede wszystkim my sami. Warto stosować się do kilku prostych zasad, które mogą uratować życie. Na kąpieliskach są wyznaczone strefy dla osób umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki dla dzieci.

PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji. Korzystając ze sprzętu pływającego, takiego jak rower wodny czy kajak, zawsze pływaj w zapiętej kamizelce asekuracyjnej.

Bezpieczeństwo nad wodą zwiększymy również poprzez śledzenie aktualnych prognoz pogody oraz zapamiętanie numerów alarmowych. Planując wypoczynek w Polsce, warto zainstalować bezpłatną aplikację „RATUNEK”, która jest zaaprobowana przez ochotnicze służby ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR i WOPR. Aplikacja ta jest zintegrowana z systemem powiadamiania o zgłoszeniu wypadku.

Woda to wspaniałe miejsce na wypoczynek i rekreację, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i zdrowym rozsądkiem. Dbajmy o siebie i swoich bliskich, aby letni wypoczynek nad wodą był nie tylko przyjemny, ale przede wszystkim bezpieczny.


Opierając się na: KMP w Katowicach