Dzielnicowi Komisariatu Policji II w Katowicach sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni. Policjanci jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia w związku z coraz niższymi temperaturami. Sprawdzane są nie tylko pustostany, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych, ale również tereny zielone i nieużytki znajdujące się na terenie miasta, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia.
Pomimo że fala mrozów na razie odeszła w zapomnienie, dzielnicowi nadal sprawdzają miejsca grupowania się osób zagrożonych wychłodzeniem. Po kilku dniach silnych mrozów nadeszła odwilż i stopniał śnieg. Nie oznacza to wcale, że osoby zagrożone wychłodzeniem są bezpieczne. Niezależnie od wskazań słupka rtęci na termometrze, katowiccy policjanci ciągle nadzorują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Pamiętajmy, że nie tylko oni zagrożeni są ze względu na wychłodzenie organizmu. Naszej troski i pomocy wymagają również osoby starsze, samotne, a także mieszkające w trudnych warunkach bytowo-socjalnych szczególnie narażone na wychłodzenie, a nawet na zamarzniecie. Dzielnicowi z Komisariatu Policji VII w Katowicach stale sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni i inne osoby potrzebujące schronienia.
Osoby bezdomne nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi szczególnie w nocy. Wielu z nich stawia prowizoryczne szałasy i zadaszenia na terenach zielonych.
Dlatego też policjanci sprawdzają miejsca bytowania osób bezdomnych. Wszystkim napotkanym osobom policjanci oferują pomoc i wskazują miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie.
Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ponadto Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach informuje, że na terenie Katowic funkcjonują następujące placówki działające w obszarze pomocy osobom bezdomnym:
Doraźnie dla mężczyzn:
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 a;
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Obrońców Westerplatte 134 b;
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ul. Bracka 18.
Doraźnie dla kobiet:
- Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i kobiet z Dziećmi – Katowice ul. Orkana 7a.
Całodobowo dla mężczyzn po uprzednim wydaniu decyzji administracyjnej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ulica Krakowska 138;
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – Katowice ulica Dębowa 23.
Całodobowo dla kobiet:
- Schronisko dla Bezdomnych kobiet i kobiet z Dziećmi – Katowice ulica Orkana 7a.
Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.
Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność". Przypominamy, że strona Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.