Jeśli jesteś właścicielem gospodarstwa domowego, pompa hydrauliczna zanurzeniowa (zatapialna) to Twój niezbędnik. Tego typu urządzenie po prostu dostarcza Ci wodę, transportując ją z niższego poziomu na wyższy (lub ze zbiornika o niższym ciśnieniu do tego o wyższym).

Pompy hydrauliczne zanurzeniowe przydają się nie tylko rolnikom i ogrodnikom. Korzysta z nich przemysł, oczyszczalnie biologiczne i przedsiębiorstwa komunalne. Zobacz, kiedy przyjdą Ci z pomocą.

Pompy hydrauliczne zanurzeniowe — czym są te urządzenia?

Pompy hydrauliczne zanurzeniowe to nie wymysł współczesnych. Już w starożytności ludzie korzystali z pomp, tylko zamiast silnikiem hydraulicznym napędzali je siłą mięśni.

Wiesz już, że główne zadanie pomp hydraulicznych to transport wody z niższych poziomów na wyższe. Pompy hydrauliczne zatapialne pracują w zbiornikach wodnych (tak jak wskazuje ich nazwa — w pełnym zanurzeniu). Aby pracowały poprawnie, niezbędny jest duży zbiornik wody, w którym je zanurzysz. Może to być przydomowa studnia lub zbiornik na deszczówkę.

Pompy hydrauliczne do czystej i brudnej wody — przydadzą się nie tylko rolnikom i ogrodnikom!

Jak działają pompy hydrauliczne zanurzeniowe?

Jeśli szukasz dobrej klasy pomp hydraulicznych, rekomendujemy sklep Lifton Polska, gdzie znajdziesz urządzenia dla drogownictwa, budownictwa, leśnictwa i przemysłu. Nie oznacza to jednak, że pomp hydraulicznych nie wykorzystasz w gospodarstwie domowym.

Jak działają te urządzenia? Podstawą ich pracy jest różnica ciśnień. To ono przepycha wodę z jednego miejsca na drugie. Pompa ową różnicę ciśnień wytwarza pomiędzy wodą ssawną, czyli wlotem a woda tłoczną — wylotem.

Pompy hydrauliczne dzielą się na tłokowe i wirowe. Pompy tłokowe to nic innego jak pompy wyporowe — to tłok przesuwa w nich wodę. Tego typu urządzenia najlepiej działają, kiedy znajdą się całkowicie pod powierzchnią wody.

Z kolei pompy wirowe to już rodzaj pomp hydraulicznych nowej generacji. Zamiast tłoka wyposażono je w wirniki łopatkowe. Owe wirniki obracają się wokół własnej osi, wprawiając wodę w ruch — przesuwa się ona od strony ssawnej do tłocznej. Nie trzeba ich całkowicie zanurzać, aby dobrze spełniały swoją funkcję.

Jakie jest zastosowanie pomp hydraulicznych zanurzeniowych?

Pompy hydrauliczne zanurzeniowe mają rozległe zastosowanie, nie tylko w ogrodnictwie i rolnictwie. Wykorzystuje się je do pompowania czystej i brudnej wody w:

  • studniach,
  • oczyszczalniach biologicznych,
  • przepompowniach ścieków,
  • systemach kanalizacji ciśnieniowej,
  • przemyśle,
  • przedsiębiorstwach komunalnych.

Pompy hydrauliczne okażą się niezastąpione, kiedy woda zaleje Twoją piwnicę lub chcesz szybko wypompować wodę z basenu bądź innego zbiornika. Pompa hydrauliczna przyda Ci się również, kiedy podlewasz ogród lub nawadniasz tereny rolnicze.

Pompy hydrauliczne, czyli sprzęt do czystej i brudnej wody

Wiedz o tym, że nie wszystkie pompy hydrauliczne wykorzystasz w tym samym celu. Dzielą się one na te do wody brudnej i czystej. Pompy hydrauliczne do ścieków i szamba to agenci do zadań specjalnych. Ich silnik jest wyjątkowo mocny. Często urządzenia te wyposażone są w rozdrabniacz, który radzi sobie z ciałami stałymi. Dzięki temu nie zakłócają one pracy pompy. A jeśli pompę hydrauliczną chcesz wykorzystać do osuszania rowów melioracyjnych, zainwestuj w sprzęt z mocnym rozdrabniaczem, takim, z którym większe odpadki nie mają szans.

Pompy hydrauliczne do czystej wody przykładowo służą do wypompowywania wody z basenu lub do wypompowywania deszczówki. Urządzenia te nie mają rozdrabniacza. Zastosujesz je również do wymiany wody w niedużych zbiornikach takich jak studnie.

Jednak pompa hydrauliczna do studni, mimo że nie ma rozdrabniacza, musi posiadać system filtrów. Dzięki temu zyskasz pewność, że w Twoim kranie płynie naprawdę czysta woda.

Pompy hydrauliczne to nieoceniony sprzęt, który przyda Ci się w gospodarstwie. Sprawdzą się również w czasie klęsk żywiołowych, takich jak powodzie i podtopienia. Urządzenia te zastosujesz także w czasie wykopów budowlanych. Tylko pamiętaj, aby dobrać sprzęt do rodzaju wody!