Czym jest operacja TPLO?

Dzięki specjalistycznym zabiegom weterynaryjnym, możliwe jest udzielenie odpowiedniej pomocy zwierzętom – to właśnie one pozwalają im powrócić do zdrowia oraz odzyskać komfort życia. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje operacja TPLO, która wykonywana jest psom zmagającym się ze zerwanym więzadłem krzyżowym. Procedura ta powinna być przeprowadzana przez specjalistów w odpowiednio wyposażonych gabinetach weterynaryjnych – na czym ona polega? Zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej o tym zabiegu!

Zerwane więzadło krzyżowe u psa – czym się objawia?

Najczęstszym urazem ortopedycznym u psów jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w stanie kolanowym – problem ten może dotyczyć nie tylko starszych zwierząt, ale również młodszych pupili. Do objawów zerwanego więzadła krzyżowego należy m.in. silna bolesność stanu kolanowego – u psa możemy zauważyć kulawiznę. W wyniku zerwania więzadła zwierzę nie może chodzić na czterech kończynach i zwykle skacze na trzech. Co więcej, może temu towarzyszyć piszczenie podczas prób stawiania łapy na ziemię bądź trudności przy siadaniu czy wstawaniu, objawiające się wysuwaniem chorej łapy na bok, a także obrzęk stawu kolanowego. Wymienione symptomy ulegają pogorszeniu po wysiłku fizycznym lub po przerwaniu dłuższego wypoczynku.

Właściciele psów powinni pamiętać, że objawy związane z kulawizną mogą po jakimś czasie ustąpić, jeśli nie zostaną podjęte kroki w celu pomocy zwierzęciu – nie oznacza to jednak, że więzadło przestaje ulegać degradacji. Schorzenie niemal niezauważalnie pogłębia się, a po kilku miesiącach, w zaawansowanym stadium degradacji, pies znowu zaczyna kuleć. Wtedy jednak zmiany w stawie nierzadko są już nieodwracalne, dlatego po zauważeniu problemu należy reagować jak najszybciej.

Diagnoza zerwanego więzadła krzyżowego u psa

Diagnoza zerwanego więzadła krzyżowego stawiana jest po przeprowadzeniu wywiadu z opiekunem pupila oraz badania klinicznego zwierzęcego pacjenta. Istotną rolę odgrywa tutaj test szufladkowy w stawie kolanowym – w początkowym etapie choroby może ono jednak nie wykazać dodatniego wyniku, dlatego konieczne jest przy tym zbadanie zdrowej i potencjalnie chorej kończyny, aby porównać ich stan. Co więcej, aby wysunąć ostateczną diagnozę korzysta się z badania RTG chorej kończyny. Czasem niezbędne jest również badanie, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Metody leczenia zerwanego więzadła krzyżowego u psa

Aby pomóc zwierzęciu zmagającemu się z zerwanym więzadłem krzyżowym, jako podstawowe metody leczenia wybiera się niesterydowe leki zapalne, a także dba się o ograniczenie ruchu i odpoczynek psa. Chociaż działania te pozwalają zniwelować problem kulawizny już w kilka tygodni, niestabilność w obrębie stawu pozostaje, a dodatkowo może rozwijać się choroba zwyrodnieniowa. Wspomniane metody nie niwelują problemu całkowicie, aczkolwiek istnieją innowacyjne zabiegi, które pozwolą psu wrócić do pełni sprawności.

Leczenie chirurgiczne pozwala znacząco poprawić komfort życia psa ze zerwanym więzadłem krzyżowym. Operacja TPLO to specjalistyczny zabieg weterynaryjny, który powinien być wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowany personel. Dowiedz się więcej tutaj!

Operacja TPLO – na czym polega ten specjalistyczny zabieg?

Operacja TPLO, czyli Tibial Plateau Leveling Osteotomy, to metoda, która nie ingeruje bezpośrednio w strukturę więzadła krzyżowego zwierzęcia. Zabieg opiera się na zmianie kąta nachylenia powierzchni stawowej kości piszczelowej – dokonuje się tego przez stworzenie półokrągłej osteotomii nasady w okolicach kości piszczelowej i jej rotacji. Wszystkie wymiary bazują przy tym na dokładnych obliczeniach uzyskanych przy badaniu radiograficznym. Taka nasada stawu kolanowego mocowana jest przy pomocy anatomicznej płytki kompresyjno-blokowanej.

Dzięki operacji TPLO możliwe jest zminimalizowanie dogłowowego przemieszczania kości oraz bólu podczas wykonywania szufladkowego ruchu. Po takiej procedurze staw kolanowy nie potrzebuje już więzadła krzyżowego przedniego, gdyż funkcję tę przejmuje implant.

Gdzie przeprowadza się operację TPLO?

Nie wszystkie gabinety weterynaryjne oferują wykonywanie specjalistycznych zabiegów weterynaryjnych, takich jak operacja TPLO. Aby możliwe było ich przeprowadzenie, niezbędny jest odpowiedni sprzęt oraz doświadczona kadra.

Operacja TPLO to szansa na odzyskanie zdrowia oraz poprawę jakości życia psa, który doznał zerwania więzadła krzyżowego. Zabieg ten powinien być wykonany przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa i higieny, a także przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Ważne jest, aby do tego rodzaju procedury wybrać gabinet weterynaryjny wyróżniający się wykwalifikowaną kadrą – dzięki temu możemy mieć pewność, że cała procedura zakończy się sukcesem.