Lekarz rehabilitacji medycznej zajmuje się wadami wrodzonymi i nabytymi układu ruchu. Jego kompetencje obejmują także terapię po urazach kości, mięśni i stawów. Specjalista ten pomoże Ci również w przypadku urazów czaszkowo-mózgowych i urazów rdzenia kręgowego. Kiedy jeszcze warto udać się do niego na konsultację?
Lekarz rehabilitacji medycznej — specjalista od nabytych i wrodzonych wad układu ruchu
Specjalność, jaką jest rehabilitacja medyczna (lecznicza) to jeden z działów medycyny, który powstał, aby przywracać pacjentom pełną sprawność ruchową. Natomiast lekarz rehabilitacji medycznej diagnozuje i leczy wrodzone i nabyte wady powstałe w obrębie narządu ruchu.
Podczas wizyty specjalista wykonuje badanie przedmiotowe i jeśli zajdzie taka potrzeba, kieruje na dodatkowe badania diagnostyczne. To właśnie lekarz rehabilitacji medycznej decyduje o dalszym kierunku leczenia i zleca odpowiednie zabiegi. Leczenie głównie opiera się na różnego rodzaju zabiegach rehabilitacyjnych, ale także farmakologii.
Z jakimi schorzeniami udać się do lekarza rehabilitacji medycznej?
Lekarz rehabilitacji medycznej, jak już wiesz, leczy nabyte i wrodzone wady układu ruchu. Na konsultację u tego specjalisty zdecyduj się wtedy, gdy cierpisz na:
- choroby stawów (zwyrodnienia)
- osteoporozę
- schorzenia reumatyczne
- zespoły bólowe i przeciążeniowe
- dystrofie mięśniowe
- nowotwory
- choroby kardiologiczne
- choroby neurologiczne
Do lekarza rehabilitacji medycznej powinny zgłosić się także osoby, które doznały urazu, złamania, skręcenia, jak również rodzice dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym. Rehabilitacja medyczna ma również ogromne znaczenie w przypadku blizn. Nieodpowiednio pielęgnowane powodują liczne dolegliwości bólowe.
Kompetencje lekarza rehabilitacji medycznej
Podczas wizyty lekarz rehabilitacji medycznej nie tylko Cię zbada, ale także (jeśli to możliwe) postawi diagnozę. Ponadto:
- wypisze recepty i wnioski na zaopatrzenie ortopedyczne
- zleci dodatkowe badania diagnostyczne — między innymi EKG, USG, RTG, MM, spirometrię
- oceni wyniki badań dodatkowych
- zbada stan Twojego układu ruchu — mięśni, stawów i kości
- zakwalifikuje Cię do zabiegów takich jak ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia, wodolecznictwo, jak również na terapie ultradźwiękami, laserem, polem magnetycznym i inhalacjami.
Rehabilitacja medyczna — pozwala uniknąć ingerencji chirurgicznej
Jak wykazały liczne badania, które przeprowadzili amerykańscy naukowcy, tylko kilkanaście procent pacjentów wymaga interwencji chirurgicznej. W wielu przypadkach operacji można byłoby uniknąć, gdyby pacjent odpowiednio wcześnie podjął leczenie rehabilitacyjne. Specjalista zaproponuje ćwiczenia i zabiegi, dzięki którym ingerencja chirurgiczna nie będzie konieczna. W wielu sytuacjach operacja nie tylko nie pomaga, ale dodatkowo potęguje dolegliwości bólowe. Pacjenci po zabiegach chirurgicznych często zgłaszają się właśnie do lekarza rehabilitacji medycznej. Owa rehabilitacja to nieraz jedyny sposób, aby przywrócić organizmowi sprawność, nie ingerując w jego tkanki.
Metody rehabilitacji medycznej
Metod rehabilitacji medycznej jest sporo. Wielu specjalistów korzysta z nowoczesnych technik, takich jak rehabilitacja i stymulacja mózgu oraz robotyka. Rehabilitacja medyczna ma charakter grupowy i indywidualny. Pierwsza sprawia, że pacjent zyskuje dodatkową motywację do wykonywania ćwiczeń zaleconych przez lekarza. Tego typu rehabilitację poleca się osobom z otyłością, jak również zmagającym się z zespołami bólowymi.
Rehabilitacja medyczna opiera się także na medycynie fizykalnej, czyli:
- wodolecznictwie
- balneoterapii (kąpiele lecznicze)
- klimatoterapii (leczenie uzdrowiskowe)
- aerozoloterapii (terapie inhalacyjne)
- masażu leczniczym
- kinezyterapii (leczenie ruchem)
- elektroterapii (leczenie prądem)
- światłolecznictwie
- ciepłolecznictwie
Czy wiesz, że długotrwały stres rujnuje nie tylko zdrowie psychiczne, ale także negatywnie odbija się na układzie ruchu? Przewlekły stres objawia się zaburzeniami kory mózgowej, zaburzeniami pamięci, depresją, jak również bólami szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Terapie, które wykorzystuje rehabilitacja medyczna, przywracają równowagę, zdrowie i dobre samopoczucie.
Skorzystaj z usług lekarza rehabilitacji https://betamed.pl/poradnia-rehabilitacyjna/