Cięcie plazmowe: czy nie powoduje degradacji obrabianego tworzywa?

Choć cięcie plazmowe wydaje się bardzo nowoczesną technologią, w rzeczywistości jest ona stosowana już od lat 50. ubiegłego wieku. Jest to technologia dobrze sprawdzona, która przez wiele lat została mocno dopracowana. Czy oznacza to, że cięcie plazmą jest bezpieczne dla obrabianego materiału? Sprawdźmy to!

Jak przebiega cięcie plazmowe?

Nie sposób wyjaśnić, czy cięcie plazmowe metali jest bezpieczne, bez wytłumaczenia, czym w ogóle jest cięcie plazmą. Mowa o technologii obróbki materiałów przewodzących prąd. Urządzenie do cięcia plazmą wytwarza tak zwany łuk plazmowy. Dzieje się to wskutek zwiększenia natężenia prądu, który prowadzi do zmiany stanu skupienia plazmy.

W praktyce oznacza to, że palenie plazmowe jest możliwe tylko przy użyciu specjalistycznych urządzeń zawierających plazmę. Gdzie można znaleźć tego typu sprzęt? Jakościowe maszyny umożliwiające cięcie plazmowe oferuje na przykład firma Eckert. Jest to wyspecjalizowana firma, od lat zajmująca się wsparciem przemysłu w zakresie obróbki wszelkich materiałów.

Dla efektywności cięcia plazmowego istotny jest wykorzystany gaz. Jego funkcją jest wspieranie procesu cięcia plazmowego oraz ochrona łuku plazmowego przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego gazu do danego materiału poddawanego obróbce. Gazy, które można zastosować, to:

  • azot,
  • argon,
  • mieszanka argonowo-wodorowa,
  • mieszanka azotowo-wodorowa,
  • tlen.

O tym, jaki gaz zastosować, powinien decydować specjalista, który będzie wykonywał cięcie plazmowe metali. Jeśli ma to być cięcie blach plazmą, prawdopodobnie zastosuje tlen lub którąś z wymienionych mieszanek. W przypadku metali nieżelaznych można też wykorzystać azot.

Plazma do cięcia i efekty jej działania

Wśród niektórych osób wątpliwości budzi kwestia bezpieczeństwa cięcia plazmowego. Chodzi o to, czy łuk plazmowy nie doprowadzi do uszkodzenia materiału. Warto rozwiać te wątpliwości. Otóż palenie plazmowe to jedna z najbezpieczniejszych metod obróbki materiałów. Wynika to z tego, że cięcie plazmowe metalu cechuje:

  • nieznaczna strefa ciepła,
  • brak nadpalania cienkich materiałów,
  • brak podgrzewania,
  • niewielka szczelina cięcia,
  • precyzja obróbki.

Podczas wykonywania cięcia plazmą wytwarza się bardzo wąska strefa ciepła. Tym samym nie dochodzi do zniekształceń materiału. Dzięki temu, a także za sprawą braku nadpalania powierzchni, możliwa jest obróbka nawet bardzo cienkich materiałów.

Warto wspomnieć, że cięcie odbywa się bez podgrzewania. To korzyść nie tylko dla materiału, ale też dla operatora, któremu nie grozi poparzenie. Co więcej, podczas wykonywania zabiegu powstaje niewielka szczelina cięcia. W ten sposób jeszcze bardziej spada ryzyko zniekształcenia materiału.

Warto również napomknąć o dużej precyzji cięcia plazmowego. Można być spokojnym o to, że plazma do cięcia przetnie materiał dokładnie w tym miejscu, w którym jest to pożądane. Oczywiście pod warunkiem, że urządzenie obsługuje doświadczony specjalista.

Nie ma wątpliwości, że cięcie plazmowe to skuteczna i godna polecenia metoda obróbki. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest to technika bezpieczna dla obrabianych materiałów. Ryzyko degradacji obrabianego tworzywa w zasadzie nie istnieje. Ponadto, cięcie plazmą jest też bezpieczne dla operatora. Niemniej jednak wszystko to pod warunkiem przestrzegania procedur i właściwego użytkowania sprzętu. Dlatego też cięciem plazmowym zawsze powinni zajmować się profesjonaliści.