Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Co warto wiedzieć o skupie nieruchomości?

Czasami przez kilka miesięcy próbujemy sprzedać swoje mieszkanie, ale nie możemy znaleźć nabywcy. Zdarzają się też takie sytuacje, w których borykamy się z nieuregulowanym stanem prawnym danego domu, działki, etc. Rozwiązaniem takich problemów może być skorzystanie z usług firmy zajmującej się skupem nieruchomości. Jak ona działa i co warto wziąć pod uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy.

Jak działa skup nieruchomości?

Skup nieruchomości to firma, która zajmuje się odkupywaniem mieszkań, domów, działek i innych lokali, niezależnie od ich sytuacji prawnej, zadłużeń, czy zamieszkujących je lokatorów. Cena jest ustalana na podstawie wartości i sytuacji prawnej nieruchomości i jest nieco niższa od wartości transakcyjnej lokalu.

Jakie nieruchomości można sprzedać w skupie?

Skupy nabywają różnego rodzaju nieruchomości. Można sprzedać im mieszkanie, dom, działkę, czy lokal usługowy. Możliwy jest też skup udziałów w nieruchomościach, czy udziałów w spadku, gdzie możesz liczyć na darmową obsługę prawną związaną z przeprowadzeniem procedury sprzedaży udziałów. To, co wyróżnia takie firmy to fakt, że nabywają one również lokale z wszelkiego rodzaju problemami, czyli jakieś nieruchomości, których nie bylibyśmy w stanie sprzedać nabywcy prywatnemu.

W jakim stanie może być mieszkanie, które przyjmie skup?

Lokal może być zadłużony — z komornikiem, pożyczką prywatną, czy hipoteką. Może być też w złym stanie technicznym: spalony, do remontu, czy bez pozwolenia na użytkowanie. Możliwy jest również skup nieruchomości z lokatorami. Skupowane działki mogą być zarówno budowlane, inwestycyjne, jak i rolne, być zadłużone, czy nie posiadać drogi dojazdowej, bądź służebności przejazdu.

Jak przebiega proces skupu?

Proces skupu jest uproszczony do minimum. W pierwszej kolejności musimy znaleźć firmę, która zajmuje się taką działalnością, na przykład skup nieruchomości Katowice. Następnie skontaktować się z nią telefonicznie lub przez formularz podany na stronie. Podczas rozmowy przez telefon najpierw omówione zostaną podstawowe zagadnienia związane z zakupem, firma omówi naszą sytuację i zapozna się z nieruchomością. Kolejnym krokiem będzie wycena oferowanej przez nas nieruchomości — skup zaproponuje najkorzystniejszą cenę, a następnie skompletuje dokumenty i ustali z nami szczegóły transakcji. Ostatnim krokiem będzie umowa i wypłata. Podpisana będzie u notariusza umowa sprzedaży, a skup nieruchomości wypłaci nam środki za pomocą przelewu natychmiastowego, dzięki czemu będą one na naszym koncie nawet w ciągu 10 minut.