Ile wynosi karencja w ubezpieczeniach na życie?

Ubezpieczenie na życie to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci, nieszczęśliwego wypadku, utraty dochodu lub innych niespodziewanych sytuacji. Jednak to, że podpiszesz umowę na polisę na życie, nie oznacza, że od razu będziesz chroniony od wszystkich ryzyk ujętych w OWU. Sprawdź, ile wynosi karencja w ubezpieczeniu.

Karencja to okres, który należy odczekać do momentu uzyskania pełnej ochrony w ramach polisy na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły czasowe ograniczenia, aby zabezpieczyć się przed wyłudzeniami świadczeń przez nieuczciwych klientów, dlatego o ochronie należy pomyśleć, zanim będziesz potrzebować wsparcia finansowego.

Jak długo trwa karencja w ubezpieczeniach na życie?

Chcesz, żeby polisa zapewniała Tobie i najbliższym pełną ochronę finansową, dlatego starannie selekcjonujesz dostępne oferty na rynku, czytasz OWU oraz porównujesz ceny? Nie zapomnij zwrócić też uwagi na okres karencji.

Zwolnienie z odpowiedzialności może trwać od 1 do 24 miesięcy od podpisania umowy. Czas, który musi upłynąć do uzyskania pełnej ochrony, zależy od wybranego ubezpieczyciela oraz rodzaju ryzyka. Każde towarzystwo indywidualnie określa długość karencji dla konkretnych zdarzeń, np. kobiety ubezpieczone w Concordii mogą liczyć na wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka dopiero po ponad 9 miesiącach od zawarcia umowy. W przypadku Generali karencja dla przyszłych mam wynosi tylko pół roku.

Więcej informacji na temat karencji znajdziesz pod adresem: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl.

Jakie ryzyka są objęte okresem karencji?

Firmy ubezpieczeniowe mogą nałożyć okres karencji na każde zdarzenie. Często dotyczy ona już wspomnianego urodzenia dziecka, po to, aby kobieta nie mogła wyłudzić świadczenia po porodzie. Jednak okres, w którym towarzystwo jest zwolnione z odpowiedzialności, obejmuje także:

  • zgon w wyniku zawału, udaru lub nieszczęśliwego wypadku, a także śmierci małżonka, dziecka, rodzica lub teścia – karencja wynosi 6 miesięcy,
  • poważne zachorowanie, np. na cukrzycę – brak ochrony trwa od 3 do 6 miesięcy,
  • hospitalizację – do uzyskania wsparcia należy odczekać 1 miesiąc,
  • operację chirurgiczną – okres karencji trwa od 3 do 6 miesięcy,
  • samobójstwa – ubezpieczyciel wypłaci świadczenie dopiero po 2 latach od zawarcia umowy, o ile taki wypadek nie będzie objęty wykluczeniem.

Wymienione obostrzenia są efektem wieloletniego doświadczenia ubezpieczycieli.

Czy istnieje polisa bez karencji?

Potrzebujesz natychmiastowej ochrony swojego życia, bo np. wyjeżdżasz na wakacje? Zastanawiasz się, czy istnieje ubezpieczenia na życie bez karencji? Najczęściej towarzystwa rezygnują z tego zabezpieczenia w przypadku grupowych polis na życie dostępnych np. w zakładach pracy. Dzięki temu możesz liczyć na odpowiednie wsparcie już po zapłaceniu składki.

Jeśli zależy Ci na tym, żeby zabezpieczyć się na wypadek zgonu, skorzystaj z tymczasowej ochrony w polisie na życie. To dodatkowa usługa, która gwarantuje wypłatę świadczenia na wypadek niespodziewanej śmierci ubezpieczonego. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie ma bardzo ograniczony zakres i nie zapewnia takiego wsparcia, jak pełne ubezpieczenie na życie.

Zadbaj o swoje ubezpieczenie już dziś, zanim dojdzie do zdarzenia, w którym będziesz potrzebować pomocy finansowej.