Stwierdzenie, że dzisiejszy sektor pożyczek pozabankowych przechodzi stadium wyjątkowo dynamicznego rozwoju wydaje się obecnie wręcz truizmem. W końcu wszyscy dostrzegamy zarówno fakt coraz większej liczby firm pożyczkowych, jak też obecność coraz większej ilości rozwiązań dostępnych w ofertach pozabankowych pożyczkodawców. W tym kontekście nie może dziwić, że według wielu ekspertów już obecnie sektor pożyczkowy na wielu polach staje się coraz bardziej równorzędną konkurencją dla banków, które jeszcze jakiś czas temu posiadały w tej dziedzinie status de facto monopolisty.

Kolejne ciekawe spostrzeżenie to fakt, iż pomimo rosnącej popularności takich rozwiązań, jak pozabankowe pożyczki krótkoterminowe czy też długoterminowe pożyczki ratalne, praktyka pokazuje, iż klienci bardzo często nie posiadają nawet podstawowej wiedzy na temat mechanizmu działania oraz specyfiki sektora pożyczkowego. Doskonale może o tym świadczyć chociażby nagminne używanie terminów "instytucja pożyczkowa" oraz "parabank" w sposób całkowicie zamienny, chociaż formalnie oraz praktycznie pojęcia te odnoszą się do dwóch różnych kategorii podmiotów rynku finansowego.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat oferty oraz sposobu działania nowoczesnych instytucji pożyczkowych? Czy takie rozwiązania, jak pożyczki krótkoterminowe lub też długoterminowe pożyczki ratalne są bezpieczne dla klienta? Jakie opcje poza popularnymi "chwilówkami" można znaleźć w ofercie instytucji pożyczkowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania związane z tematyką szeroko rozumianego sektora pożyczkowego.

Pozabankowe pożyczki krótkoterminowe oraz pożyczki ratalne: pytania i odpowiedzi

1. Czy pożyczki krótkoterminowe są bezpieczne?

Wszystko zależy tak naprawdę od statusu prawnego pożyczkodawcy. Instytucja pożyczkowa jest bowiem czymś innym, niż tak zwany parabank. W celu weryfikacji statusu formalnego naszego potencjalnego pożyczkodawcy należy wcześniej sprawdzić, czy dana firma widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego.

2. Czy sektor pożyczkowego jest regulowany i podlega nadzorowi?

Tak. Wszystkie instytucje pożyczkowe zarejestrowane w RIP są prawnie zobowiązane do przestrzegania przepisów zawartych w Ustawie o Kredycie Konsumenckim. Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie nadzoru nad sektorem pożyczkowym jest natomiast Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku sytuacji spornych klient może również podjąć współpracę z instytucją Rzecznika Finansowego.

3. Czy należy się kierować wybierając pożyczki krótkoterminowe?

Na pewno jedynym kryterium nie powinna być wysokość RRSO, ponieważ ten parametr w wielu sytuacjach może być zwodniczy. Klient zawsze powinien zwracać uwagę przede wszystkim na złotówkowy koszt pożyczki. Warto również wziąć pod uwagę ewentualne koszty dodatkowe, jak na przykład wysokość prowizji za przedłużenie pożyczki lub jej refinansowanie.

4. Czy pożyczkę zawsze można zaciągnąć online?

Nie. Wszystko zależy od specyfiki oferty oraz modelu działalności danego pożyczkodawcy. W niektórych sytuacjach pożyczki krótkoterminowe a nawet pożyczki ratalne mogą być dostępne całkowicie online. W innych wypadkach konieczna może być na przykład rozmowa telefoniczna z konsultantem danej firmy pożyczkowej lub na przykład przesłanie dodatkowej dokumentacji. Przed złożeniem wniosku pożyczkowego warto zapoznać się z dokumentacją udostępnianą przez danego pożyczkodawcę w celu określenia, jak będzie przebiegać proces starania się o pożyczkę.

5. Czym są pożyczki bez baz?

Pożyczki bez baz są mitem. Obecnie każda instytucja pożyczkowa dokonuje sprawdzenia historii klienta w bazach. Ewentualne różnice w tym zakresie mogą odnosić się jedynie do tego, że na przykład nie każda firma współpracuje z BIK, zamiast tego korzystając przykładowo z baz ERIF lub KRD.

6. Jak działają usługi Kontomatik oraz Instantor?

Teoretycznie aplikacje te służą do potwierdzania danych osobowych klienta. Oprócz tego pobierają one jednak również historię rachunku bankowego za kilka ostatnich miesięcy. Dzięki temu pożyczkodawca jest w stanie szybciej ocenić zdolność kredytową klienta bez potrzeby posiłkowania się np. zaświadczeniem o dochodach lub wyciągiem z konta.

Więcej informacji

Sprawdź więcej informacji na stronie porównywarki ofert https://www.centrumpozyczek360.pl/ - zobacz również dostępne na stronie porady

Pozabankowe pożyczki krótkoterminowe oraz pożyczki ratalne: pytania i odpowiedzi