Okap kuchenny nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, ale warto w niego zainwestować. Jaki są główne zalety posiadania okapu kuchennego?

W kuchni spędzamy dużo czasu w ciągu dnia. To tam przygotowujemy posiłki, spotykamy się z bliskimi, a często także urządzamy imprezy. Aby kuchnia była przyjaznym miejscem, warto zadbać w niej o dobrą atmosferę – także dosłownie. W tym pomoże nam dobry okap kuchenny montowany nad kuchenką.

Okap kuchenny to urządzenie gospodarstwa domowego, którego głównym celem jest odprowadzanie oparów powstających podczas gotowania. Aktualnie większość kuchni posiada okapy. Dlaczego decydujemy się na ich zakup?

Najważniejsze zalety posiadania okapu kuchennego:

  • eliminacja kuchennych oparów – pary wodnej, zapachów, na przykład przy smażeniu, gotowaniu warzyw

  • poprawa jakości powietrza w kuchni – okap wyposażony w filtr pochłania zanieczyszczenia

  • dodatkowe oświetlenie dla kuchenki i jej okolicy – okap może być wyposażony w lampkę

  • atrakcyjny dodatek do wnętrza zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym – dostępna pełna gama modeli do wyboru

Zatem okapy kuchenne to naprawdę bardzo pomocne urządzenia, dzięki którym przygotowywanie nawet bardzo aromatycznych potraw nie musi oznaczać rozchodzenia się zapachów po całym domu. Dodatkowo, pełnią także inne praktyczne funkcje.

Jak wybrać dobry okap kuchenny?

Aktualnie w sprzedaży można znaleźć pełną paletę różnych okapów kuchennych, których ceny zaczynają się już od około 100 złotych.

Przy doborze najlepszego modelu najlepiej kierować się aranżacją kuchni, a także swoim gustem, aby okap wpasował się we wnętrze. Nie zapominajmy jednak o jego praktycznych funkcjach, aby rzeczywiście mógł on pomóc nam na co dzień w gotowaniu.

Podstawowe typy okapów kuchennych:

  • okapy ścienne

  • okapy podszafkowe

  • okapy wyspowe

  • okapy sufitowe

  • okapy blatowe

Okapy te mogą pracować w dwóch trybach, a mianowicie jako pochłaniacz lub też jako wyciąg. Pochłaniacz wyposażony jest w filtry, które pochłaniają zapachy i zanieczyszczenia. Nie ma potrzeby podłączania go do instalacji wentylacyjnej. Natomiast wyciąg musi być już podłączony do takiej instalacji – wtedy odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku.

Przy wyborze właściwego modelu warto też zwrócić uwagę na jego wydajność, dostępne funkcje, sposób wykończenia.

Wiele innych porad dotyczących wyboru okapu kuchennego można znaleźć także na stronie internetowej: http://okapy.info/. Zapraszamy!