Jest już dostępna publikacja pod redakcją prof. Andrzeja Gwoździa – „Filmowe przestrzenie Górnego Śląska”. Tym razem nasz region możemy zobaczyć z perspektywy filmoznawców i pasjonatów kina. Dobra informacja dla wszystkich zainteresowanych – publikacja jest dostępna nieodpłatnie (w ograniczonym nakładzie), więcej informacji poniżej.

Interdyscyplinarna publikacja adresowana jest do badaczy kina w regionie, twórców - a szerzej – wszystkich miłośników kina i jest pokłosiem konferencji popularnonaukowej „Z dziejów X muzy na Górnym Śląsku. Spotkanie 7. Przestrzenie Górnego Śląska w kulturze audiowizualnej”. Dwudniowe spotkanie poświęcone było historii śląskiej kinematografii oraz osobie Jana F. Lewandowskiego (redaktora naczelnego kwartalnika Fabryka Silesia, wydawanego przez RIK).

Wszystkich zainteresowanych nabyciem własnego egzemplarza, prosimy o kontakt pod adresem e-miał: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O autorze:

Andrzej Gwóźdź jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie kieruje Zakładem Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach. Interesuje się głównie teorią filmu i nowych mediów oraz antropologią obrazowości. Autor licznych monografii i kilkudziesięciu antologii oraz tomów zbiorowych z zakresu teorii mediów, historii myśli filmowej, dziejów kina na Górnym Śląsku oraz poświęconych twórcom filmowym. W ostatnim czasie ukazała się monografia Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949 (Wrocław 2018), a pod jego redakcją ukazały prace zbiorowe, między innymi W poszukiwaniu polskiej Nowej Fali (współredakcja Margarete Wach, Kraków 2017) oraz e-book Widzialność wyzwolona (wraz z Natalią Gruenpeter, Warszawa 2018, http://www.ispan.pl/widzialnosc-wyzwolonanewpdf.pdf). W latach 2005–2009 Prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, redaktor naczelny kwartalnika „Kultura Współczesna” w latach 2006–2014. Inicjator i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami (od 2015).