Katowice w centrum polskiego Trójkąta ICT szansą dla branży high-tech

Katowice stają się sercem innowacji technologicznych w Polsce dzięki wyjątkowej inicjatywie
- Katowice i rozwój nowoczesnego centrum technologicznego na Śląsku
- Wsparcie rządu i lokalnych władz dla ambitnych planów Katowic
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna otwiera drzwi dla inwestorów
Katowice i rozwój nowoczesnego centrum technologicznego na Śląsku
Katowice zyskują coraz większe znaczenie na mapie polskich miast przyciągających inwestycje z sektora nowych technologii. Po niedawnej wizycie przedstawicieli tajwańskiej organizacji TEEMA, która zrzesza ponad 3 tysiące firm z branży elektronicznej, IT i półprzewodników, stolica województwa śląskiego została wskazana jako jedno z trzech kluczowych miejsc do rozwoju tzw. polskiego Trójkąta ICT. Wraz z Wrocławiem i Łodzią tworzy on nową przestrzeń dla dynamicznego rozwoju przemysłu high-tech w kraju.
Władze Katowic konsekwentnie inwestują w ten kierunek, m.in. poprzez rewitalizację terenów po kopalni Wieczorek w Nikiszowcu, gdzie powstał innowacyjny Hub gamingowo-technologiczny. To miejsce ma stać się magnesem dla firm z branży półprzewodników oraz sektora informatycznego, które coraz chętniej wybierają Katowice jako lokalizację swoich inwestycji.
Wsparcie rządu i lokalnych władz dla ambitnych planów Katowic
Michał Jaros, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, podkreśla, że Polska jest gotowa na uruchomienie takiego przedsięwzięcia dzięki strategicznemu położeniu oraz bogatemu potencjałowi wykwalifikowanych specjalistów. „Katowice, ale i cały region, mają ogromny potencjał, z którego branża wysokich technologii i półprzewodników może korzystać” – mówi wiceminister Jaros.
Prezydent Katowic Marcin Krupa dodaje, że przyciąganie firm z sektora high-tech to jeden z filarów rozwoju miasta. „Decyzja o utworzeniu Hubu gamingowo-technologicznego na terenach po kopalni Wieczorek była kluczowa dla zaistnienia Katowic w tym prestiżowym układzie inwestycyjnym” – zaznacza prezydent.
Również Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent miasta, wyraża nadzieję na dynamiczny rozwój tego sektora: „Katowice chcą zaistnieć na tej mapie wspólnie z dwoma znamienitymi polskimi miastami – Wrocławiem i Łodzią”.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna otwiera drzwi dla inwestorów
Rafał Żelazny, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), podkreśla rolę strefy jako aktywnego uczestnika Trójkąta ICT. „Będziemy zachęcać inwestorów z całego świata, także z Tajwanu, aby lokowali swoje projekty właśnie tutaj – w Katowicach, Metropolii oraz województwie śląskim” – mówi Żelazny. Jego zdaniem to nie tylko szansa na nowe miejsca pracy, ale również na podniesienie jakości życia mieszkańców regionu.
Udział przedstawicieli Katowic w misji gospodarczej na Tajwanie oraz obecność miasta podczas Poland – Taiwan Economic Forum potwierdzają rosnącą rolę metropolii na arenie międzynarodowej współpracy technologicznej.
Jak zauważa Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic: „Nasz region tworzy ponad 10 proc. PKB kraju i dysponuje dużym kapitałem ludzkim. Dlatego nie dziwi nas zainteresowanie ze strony Tajwanu i wsparcie rządowe.”
Dzięki tym działaniom Katowice mają szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków technologicznych w Polsce, a ich rozwój może przynieść korzyści nie tylko mieszkańcom miasta, ale całemu regionowi Śląska.
Na podst. UM Katowice
Autor: krystian