Unijna kampania przeciw rakowi rusza w Katowicach 24 czerwca
W Katowicach startuje kampania informacyjna pod hasłem „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!”. W dniach 24-26 czerwca mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się z ekspertami w dziedzinie onkologii i dowiedzieć się więcej o profilaktyce nowotworowej. To część większej inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest zwiększenie świadomości na temat raka i przełamywanie społecznych tabu z nim związanych.

Europejska inicjatywa na rzecz profilaktyki nowotworowej

Katowice będą jednym z pięciu polskich miast, które odwiedzi specjalnie oznaczony autobus w ramach unijnej kampanii „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!”. Inicjatywa ta, organizowana przez Komisję Europejską, ma na celu szerzenie wiedzy na temat profilaktyki onkologicznej oraz przełamywanie społecznych tabu związanych z rakiem. Autobus zatrzyma się w Katowicach przy ul. Bankowej 12, w pobliżu Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w dniach 24-26 czerwca odbędą się spotkania z lekarzami i naukowcami.

Misja Rak - badania i innowacje

Kampania jest częścią większego projektu zwanego Misją Rak, który jest finansowany w ramach programu Horyzont Europa. Celem tych działań jest lepsze zrozumienie nowotworów, ich przyczyn, a także unowocześnienie diagnostyki i leczenia. Badania mają na celu opracowanie skuteczniejszych badań przesiewowych oraz poprawę jakości życia pacjentów zarówno w trakcie, jak i po leczeniu. W ramach Misji Rak powstały też takie inicjatywy jak Europejskie Centrum Cyfrowe dla Pacjentów z Nowotworami oraz europejska platforma danych UNCAN.eu.

Katowice na trasie edukacyjnej kampanii

W Katowicach, w dniach 24-26 czerwca, przy ul. Bankowej 12, mieszkańcy będą mogli odwiedzić specjalnie oznakowany autobus, który stanie tam w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki. Punkt informacyjny będzie czynny od godziny 10:00 do 18:00. Kampania jest skierowana do wszystkich Polaków, bez względu na wiek – od dzieci po seniorów. Podobne akcje odbywają się również na Litwie i w Rumunii.

Walka ze strachem i ignorancją

W Unii Europejskiej co roku diagnozuje się raka u 2,7 mln osób, a prognozy wskazują, że do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 3,24 mln. Co istotne, aż 40% przypadków nowotworów można zapobiec lub wyleczyć, jeśli zostaną wykryte we wczesnym stadium. Niestety, brak wiedzy i strach przed diagnozą często prowadzą do bierności i unikania badań. Joanna Drake, przewodnicząca europejskiej Misji Rak, podkreśla: „Nowotwór może dotknąć każdego z nas, ale już sama myśl o byciu zdiagnozowanym czy posiadaniu bliskiej osoby zmagającej się z nowotworem wywołuje olbrzymi lęk. W obliczu takiego strachu często wybieramy zaprzeczenie albo bierność. Nadszedł czas, aby stawić czoła tym obawom. To ważne zarówno dla nas samych, jak i dla naszych rodzin czy przyjaciół. Pozytywna diagnoza nie jest dziś wyrokiem śmierci, ale im szybciej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie.”

Nowe perspektywy i edukacja

Kampania „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na raka!” ma na celu zachęcenie Polaków do spojrzenia na nowotwory z różnych perspektyw. Organizatorzy chcą, aby społeczeństwo lepiej zrozumiało, że wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka mogą znacząco zwiększyć szanse na wyzdrowienie. Dzięki takim inicjatywom jak ta, zwiększa się świadomość społeczna i wiedza na temat nowotworów, co może prowadzić do lepszych wyników leczenia i poprawy jakości życia pacjentów.


Urząd Miasta w Katowicach