Nielegalne papierosy wykryte na targowisku w Zagłębiu Dąbrowskim
Śląska Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła kontrolę na jednym z targowisk w Zagłębiu Dąbrowskim, która doprowadziła do wykrycia nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli niemal 1400 paczek wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, co mogło narazić budżet państwa na poważne straty.
  1. Wykryto 1395 paczek nielegalnych papierosów.
  2. Papierosy ukryte były w samochodach.
  3. Wartość rynkowa towaru to prawie 23 tys. zł.
  4. Straty budżetowe mogły wynieść ponad 37 tys. zł.

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili kontrolę na jednym z lokalnych targowisk. Podejrzenia, że na miejscu mogły być sprzedawane wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy, okazały się słuszne. W trakcie kontroli zauważyli mężczyznę, który miał przy sobie reklamówkę pełną papierosów. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że 42-latek sprzedawał nielegalne papierosy.

Przeszukanie dwóch samochodów należących do podejrzanego ujawniło 1395 paczek papierosów różnych marek, które nie posiadały polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze zabezpieczyli towar, którego wartość szacunkowa wynosi niemal 23 tys. zł.

Jeśli nielegalne papierosy trafiłyby na rynek, budżet państwa poniósłby straty w wysokości ponad 37 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków. Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach prowadzi dalsze czynności w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami, „Kto wbrew ustawie sprzedaje wyroby akcyzowe bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie".


Śląski Urząd Celno-Skarbowy