Wystawa Kazimierza Cieślika: Obrazy zarazy w Mieście Ogrodów
Zapraszamy na wyjątkową wystawę prac Kazimierza Cieślika, która otworzy swoje podwoje 6 czerwca 2024 roku w Galerii Miasta Ogrodów. Artysta, znany z odważnych i społecznie zaangażowanych dzieł, tym razem prezentuje projekt „Obrazy zarazy”.
  1. Wernisaż: 6 czerwca 2024, godz. 18:00
  2. Wystawa trwa do 25 sierpnia 2024
  3. Kuratorka: Katarzyna Łata
  4. Wstęp wolny

Wystawa „Obrazy zarazy” Kazimierza Cieślika to rozwinięcie wcześniejszego projektu „Niejasne obrazy” z 2017 roku. Tym razem artysta sięga po bardziej jednoznaczne wątki, nie stroniąc od społeczno-kulturalnej publicystyki. Jak sam przyznaje, nie tylko pandemia COVID-19, ale także inne aspekty współczesnej rzeczywistości skłoniły go do podjęcia tej tematyki.

Kazimierz Cieślik, urodzony w 1953 roku w Katowicach, jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1977 roku związany jest z katowicką uczelnią, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa. Jego dorobek artystyczny obejmuje liczne wystawy indywidualne i zbiorowe zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także wiele prestiżowych nagród.

„(…) patrząc na obrazy Malarza spostrzegamy aktywizm ornamentu: owszem, zdobi, ale przede wszystkim wykonuje szczególną pracę – zdarza się, że wycofuje się na obrzeża, ale najczęściej nawiedza samo centrum płótna w geście osobliwej konkurencji z tematem, jaki sugeruje tytuł dzieła. Czy więc ornament to akt dywersji wobec oczekiwań widza, który chwyta się tytułu jako odpowiedzi objaśniającej obraz, a tymczasem napotyka plątaninę linii i przedmiotów bezpośrednio z tematem niezwiązanych? „Plątanina” wydaje się dobrze dobranym terminem, bowiem ktoś, kto ornamentuje dokonuje przekładu odpowiedzi na pytanie, z objaśnionego zdawało by się, problemu czyni ponownie zagadkę”. (Tadeusz Sławek)

W latach 80. Kazimierz Cieślik był aktywnym uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej, a jego zaangażowanie w sztuce niejednokrotnie odzwierciedlało aktualne wydarzenia społeczne. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

„Być może właśnie przewodnią intencją twórczości Kazimierza Cieślika jest zagadkowość formy wobec treści, a więc łączenie wątków znajdujących się na dość odległych biegunach. Prawdopodobnie na tyle rozbieżne są te światy dziejące się w ramach kolejnych kompozycji na ile sięgają parametry wyobraźni i wiedzy ich odbiorców. Wydaje się zatem iż analityczne próby odkodowania tej twórczości mieszającej ze sobą fragmenty zawieszone w czasie powinny zarazem mieć jakby przeciwstawny intuicyjny wymiar. Być może odległość zawartych znaczeń nie jest, aż tak szeroka, a ich domniemana harmonia przeciwności jest tylko kwestią poszukiwania równowagi i własnego porządku. Z pewnością w ramach złożoności odbioru sygnału nadawanego śladem artysty możemy podążać wieloma ścieżkami dowolnych interpretacji”. (Maciej Linttner)

W ramach „Obrazów zarazy” Cieślik kontynuuje swoją misję artystyczną, starając się sprowokować widza do głębszej refleksji nad otaczającą rzeczywistością. Jego prace, pełne symboliki i emocji, są nie tylko estetycznym doświadczeniem, ale także ważnym głosem w dyskusji o kondycji współczesnego świata.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i zanurzenia się w bogaty świat twórczości Kazimierza Cieślika. Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2024 roku, a wstęp na nią jest wolny.


Miasto Ogrodów