Spotkanie literackie z Jakoweńkami i Zalegą w Katowicach Miasto Ogrodów
W sercu miasta ożywa historia. Już 8 kwietnia, w ramach Śląskiej Sceny Literackiej, odbędzie się spotkanie poświęcone reportażowi historycznemu, które przybliży losy Śląska i Zagłębia. Nie zabraknie dyskusji o grupach dyskryminowanych i stereotypach, które kształtowały region na przestrzeni wieków.
  1. Spotkanie z ekspertami: Karolina i Piotr Jakoweńko oraz Dariusz Zalega.
  2. Dyskusja na temat reportażu historycznego o Śląsku i Zagłębiu.
  3. Przybliżenie losów robotników, Żydów i kobiet z regionu.
  4. Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 18:00 w sali 211, w sercu kulturalnym miasta.

Spotkanie zorganizowane przez Śląską Scenę Literacką to okazja do głębszego poznania historii regionu, z naciskiem na grupy dyskryminowane przez historię. W roli prowadzących wystąpią Weronika Górska i Radek Kobierski, którzy poprowadzą rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

Dariusz Zalega, znany historyk i autor projektu "Zbuntowany Śląsk", przedstawi swoje prace poświęcone historii regionu. Jego książki, takie jak "Śląsk zbuntowany" czy "Bez pana i plebana", rzucają nowe światło na znane i mniej znane aspekty życia na Śląsku.

Karolina Jakoweńko, prezeska Fundacji Bramy Cukermana i dyrektorka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, podzieli się swoją wiedzą na temat życia i zagłady Żydów z Górnego Śląska i Zagłębia. Jej działalność skupia się na zachowaniu pamięci o tej ważnej części regionalnej historii.

Piotr Jakoweńko, współtwórca Fundacji Brama Cukermana, zaprezentuje swoje doświadczenie w grafice wydawniczej i projektach wystawienniczych, związanych z historią żydowskiej społeczności.

„Oto górnośląska gra w klasy! Opowieść o robotnikach, którzy harują na przemysłowych magnatów. O głodzie, który nie jest ani polski, ani niemiecki, ani czeski, lecz jest głodny. O śląskim głodzie, który jest pustym żołądkiem. O solidarności górnośląskiej ze światem robotniczym i walce Ślązaków z dyktaturą generała Franco w Hiszpanii. Blask buntu lewej komory sercowej górnośląskiego serca”

— Profesor Zbigniew Kadłubek o „Śląsku zbuntowanym” Dariusza Zalegi

„Ta książka manifestuje niezgodę na logikę Zagłady. Pokazuje, jak Żydzi z Będzina i innych miast Zagłębia Dąbrowskiego przełamywali bierność, strach, beznadzieję. Podejmowali różne formy oporu: od pomocy socjalnej, tajnego nauczania, konspiracyjnej prasy i imprez kulturalnych, aż po walkę zbrojną. Dzięki mrówczej pracy autorów z setek świadectw i śladów wyłania się zbiorowy portret żydowskiej społeczności. Mamy w ręku Księgę Imion, Twarzy, Głosów – dziesiątki biogramów. Nie damy się wysiedlić z naszych domów! - wołali wtedy. Dziś wołają: Nie damy się wysiedlić z waszej pamięci! Czytam te książkę jak modlitwę Izkor za błogosławionej pamięci zmarłych z najbliższej rodziny”.

— Profesor Jacek Leociak o „Nie damy się wysiedlić” pod redakcją Karoliny Jakoweńko i Tomka Grząślewicza

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę o regionie, a także dla tych, którzy chcą usłyszeć o Śląsku z nowej perspektywy. To wyjątkowa okazja do spotkania z twórcami, którzy swoją pracą przyczyniają się do zachowania i upowszechniania wiedzy o historii i kulturze Śląska.


Na podst. Katowice Miasto Ogrodów