Z jakich materiałów produkowane są okna PCV?

Okna z PCV, czyli tzw. plastiku są jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych okien. Charakteryzuje je przede wszystkim bardzo dobra izolacja termiczna. Dodatkowo są wykonane z najtańszego materiału, a do tego bardzo dobrego jakościowo. Ważnym elementem jest stosowanie wzmocnień stalowych, gdyż PCV ma ograniczenia dotyczące wielkości konstrukcji, dlatego też nie jest wystarczająco sztywny. Jakie zatem materiały wykorzystywane są przy produkcji okien PCV? Dowiemy się tego z poniższego artykułu.

Okna z PCV – materiały wykonania

Okna plastikowe, wykonane z bardzo trwałego i twardego PCV mają budowę komórkową. Im jest ich więcej, tym rama okienna jest szczelniejsza i ciepło nie ucieka na zewnątrz. Od liczby komór zależy także szerokość profili, wynosząca 60-80 mm. Na rynku możemy się spotkać z dodatkowym wypełnieniem komór, jakim jest pianka poliuretanowa, poprawiając w ten sposób izolacyjność termiczną. Ramy okienne posiadają natomiast specjalne wzmocnienia, zapewniające odpowiednią wytrzymałość, gdyż nie są zbyt stabilne. Dlatego też wielkość okien PCV jest ograniczona. Posiadając stalową wkładkę, są zimniejsze niż np. te drewniane. Dzięki okleinom dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu mogą imitować metal lub drewno.

Rodzaje i typy okien PCV

Okna plastikowe należą do zróżnicowanego segmentu na rynku. Ich poszczególne typy mogą się różnić w zależności od konstrukcji, co przekłada się na ich funkcjonalność. Warto więc przyjrzeć im się z bliska.

Pierwszym kryterium podziału jest liczba kwater i rzędów. W branży stolarki okiennej możemy spotkać się z takimi terminami jak jednoramowe, jednoskrzydłowe, czy jednodzielne. To właśnie one opisują konstrukcje okna, a także to jak będą wyglądać. Dlatego też podzielić je możemy na:

  • Liczbę skrzydeł – skrzydło okienne to nic innego jak pojedyncza część okna wydzielona ramami. Tradycyjne okno jest zwykle dwukwaterowe, ale coraz częściej spotkać się możemy z czterokwaterowymi.
  • Liczba rzędów – jest to liczba kwater ułożonych w pionie. Dwuskrzydłowe okno posiadające skrzydła umieszczone na sobie będą dwurzędowe, tak samo, jak czteroskrzydłowe, gdzie skrzydła ułożone są parami. Jeśli jednak cztery skrzydła umieszczone są w jednym rzędzie, jest to okno jednorzędowe – czterodzielne.

Kolejną klasyfikacją okien plastikowych jest sposób ich otwierania. Dlatego też dzielimy je na:

  • Nieotwieralne (fixed) – montuje się je zazwyczaj w biurowcach oraz obiektach przemysłowych, gdzie niewskazane jest otwieranie okien, ze względu na dużą wydajność klimatyzacji.
  • Uchylne – montowane w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Podzielić je możemy na okna dzielone, jak i pojedyncze.
  • Rozwierne – jest to tradycyjny sposób otwierania okien.
  • Uchylno-rozwierne – najpopularniejszy rodzaj okien, znajdujący się w każdym domu. Dzięki temu mamy możliwość otwierania okna na oścież, jak i lekko je uchylić.
  • Rozwierane – możliwość wietrzenia pomieszczeń bez otwierania okna, dzięki równoległemu odsunięciu ramy od ościeżnicy.
  • Przesuwne – najczęściej montowane na tarasie. Takie rozwiązanie jest dobre w oszczędzaniu miejsca przy otwieraniu.
  • Odchylne – ten rodzaj okien otwierany jest do zewnątrz od dołu. Idealne rozwiązanie wietrzenia mieszkania podczas deszczów, bez obawy zalania pomieszczenia.

Okna możemy podzielić również ze względu na kształt

  • Kwadratowe
  • Prostokątne
  • Łukowate
  • Okrągłe
  • Trójkątne
  • Trapezowe

A także ze względu na profile okienne PCV:

  • Trzykomorowa
  • Cztery komorowe
  • Pięciokomorowe
  • Sześciokomorowe

Zalety okien PCV

Często zastanawiamy się jakie okno do domu wybrać – plastikowe czy może jednak drewniane? Zarówno jedne, jak i drugie posiadają swoje mocne strony, ale to właśnie plastikowe nie mają sobie równych w wielu przypadkach. Pierwszym z nich jest wytrzymała lekkość. Profile ram okiennych są lekkie, więc trudno o ich uszkodzenie mechaniczne, jak i chemiczne. Dodatkowo nie chłoną wilgoci, zapobiegając w ten sposób powstawaniu pleśni i grzybów. Kolejnym atutem jest ich niska cena, dzięki czemu jest to wybór na każdą kieszeń. Ponadto są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, są niepalne, nie odpryskuje z nich farba, dzięki czemu są gładkie przez cały okres ich użytkowania.

Szeroka oferta okien PCV dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv

Ważnym czynnikiem jest także ich energooszczędność. Specjalne zastosowane pakiety szybowe i profile wykazują wysokie parametry termoizolacyjne, dzięki czemu ograniczają utratę ciepła w mieszkaniu, pozwalając zaoszczędzić na ogrzewaniu. Okna PCV są także łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy umyć je za pomocą lekkich detergentów. Ponadto nie wymagają konserwacji. W tym przypadku mamy również możliwość wyboru odpowiedniego dla nas koloru, dzięki dużej gamie kolorystycznej. Dopasujemy w ten sposób odcień stolarki okiennej wg własnych upodobań.