Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, dzielnicowi z Komisariatu Policji III w Katowicach odwiedzili uczniów szkoły podstawowej, aby opowiedzieć o bezpieczeństwie na stoku. Pamiętajmy, aby ferie zimowe były udane, muszą być bezpieczne.
St. sierż. Mateusz Gęga i mł. asp. Bartłomiej Toboła spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Katowicach, aby porozmawiać o bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych. Wielu z nich wyjedzie z rodzicami w góry, aby wolny czas, spędzić na stoku stawiając pierwsze kroku na nartach czy też snowboardzie. Dlatego też dzielnicowi przypomnieli o stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS (International Ski Federation) zasadach będące narciarskim dekalogiem, czyli zbiorem reguł właściwego postępowania.
Nieważne czy wybieramy się w polskie góry, czy na zagraniczne stoki, czy jesteśmy początkującymi, czy dobrze jeżdżącymi narciarzami oraz snowboardzistami, zasady FIS obowiązują każdego miłośnika białych tras.
Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej
- POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB - Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
- PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY - Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
- WYBÓR TORU JAZDY - Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
- WYPRZEDZANIE - Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
- RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU - Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
- ZATRZYMANIE NA TRASIE - Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
- PODCHODZENIE I SCHODZENIE - Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
- PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH - Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
- ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU - W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
- OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI - Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Oprócz dekalogu FIS na bezpieczeństwo na stoku wpływ ma również właściwe przygotowanie się do sezonu narciarskiego. Podstawowym warunkiem bezpiecznej jazdy na nartach i snowboardzie jest zadbanie o należytą rozgrzewkę oraz sprzęt. Pamiętajmy, w Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do ukończenia 16 roku życia. Odpowiedzialność za brak kasku ponoszą rodzice lub opiekunowie, pod których opieką dziecko pozostaje podczas szusowania. Zadbajmy, aby kask był zawsze dobrze dopasowany i starannie zapięty. Katowiccy policjanci zachęcają jednak do korzystania z kasku niezależnie od wieku.
Katowiccy policjanci podczas spotkania przypomnieli również o trwającym konkursie plastyczno-filmowym pn. "Śnieżny Dekalog', w którym mogą wziąć udział osoby lub zespoły do 3 osób w wieku od 5 do 16 lat.
Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie do 8 marca 2024 r. pracy plastycznej lub max. 60-sekundowego spotu filmowego, promującego bezpieczne uprawianie sportów zimowych, w tym narciarstwo oraz snowboard wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez pełnoletniego opiekuna na adres:
Komenda Główna Policji – Biuro Prewencji
ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa
z dopiskiem konkurs pn. „Śnieżny Dekalog”
Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, w ramach której ogłoszono konkurs, bieżące wydarzenia, porady, quizy, regulamin konkursu oraz karty uczestnictwa można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.