Zarówno piaskowanie, jak i hydropiaskowanie elewacji to metody ścierne. Pierwsza wykorzystuje piasek pod ciśnieniem na sucho, druga — na mokro. Stosując obie techniki, używa się ścierniwa w strumieniu sprężonego powietrza lub wody. Co lepiej sprawdzi się dla Twojej elewacji?

Piaskowanie elewacji — metoda czyszczenia znana od lat

Piaskowanie za pomocą sprężonego powietrza to jedna z popularniejszych metod czyszczenia różnych powierzchni (w tym także tych, do których dostęp jest utrudniony).

W 1870 roku piaskowanie opatentował Benjamin Chew Tilghman. Na czym jednak ono polega? To technologiczny proces, który do czyszczenia wykorzystuje ścierniwo. Urządzenie służące do piaskowania wyrzuca je pod wysokim ciśnieniem. Owo ścierniwo odbija się od czyszczonej powierzchni, odrywając od niej zabrudzenia.

Jakie urządzenia i kruszywa wykorzystuje się do piaskowania elewacji?

Do piaskowania używa się maszyn nazywanych piaskarkami. Ścierniwem natomiast mogą być różne materiały. Najczęściej wykorzystuje się:

  • piasek kwarcowy lub szklarski,
  • elektrokorund,
  • szklane kulki,
  • stalowy śrut,
  • garnet garni,
  • zmielone łupiny orzechów — w wersji ekologicznej.

Za pomocą piaskowania nie tylko wyczyścisz elewację, ale także wyrównasz jej powierzchnię. Jednak pamiętaj o tym, aby materiał przeznaczony do piaskowania odpowiednio oczyścić i przygotować.

Piaskowanie czy hydropiaskowanie elewacji — która metoda sprawdzi się lepiej?

Na czym polega piaskowanie elewacji?

Piaskowanie elewacji to sposób, aby odświeżyć wygląd budynku, ale także całkowicie go odnowić. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, jednak pod warunkiem, że właściwie dobierzesz ścierniwo i wyregulujesz ciśnienie.

Piaskowanie elewacji podobne jest do szlifowania, z tym że w jego wyniku łatwiej uzyskasz równą powierzchnię o odpowiedniej szorstkości. Jest to szczególnie ważne w przypadku późniejszego malowania fasady domu. Ponadto piaskując, docierasz do trudno dostępnych miejsc elewacji — rogów i załamań.

Etapy piaskowania elewacji

Pierwszy etap piaskowania elewacji polega na oczyszczeniu powierzchni, czyli usunięciu rdzy i starych powłok malarskich. Kolejny etap wiąże się z wyrównaniem powierzchni, a ostatni z nadaniem jej pożądanej chropowatości.

Piaskując, czyli natryskując na elewację ścierniwo pod ciśnieniem, nie zapomnij o tym, aby zastosować środki ochrony — specjalne ubranie, kask, nauszniki, przyłbice, gogle, a także rękawiczki ochronne. Aby zabezpieczyć drogi oddechowe, zastosuj maskę przeznaczoną do piaskowania.

Hydropiaskowanie, czyli piaskowanie na mokro

Pod względem mechaniki działania hydropiaskowanie przypomina piaskowanie. Jest to metoda czyszczenia, która w przeciwieństwie do piaskowania, ogranicza pylenie. Wszystko to dzięki zastosowaniu wody.

Mniejsze pylenie jest zasługą wody, która zwiększa masę kruszywa i powoduje jego szybsze opadanie w strefie czyszczenia. Zatem minimalizuje ryzyko zapylenia.

Specyfika hydropiaskowania

Decydując się na hydropiaskowanie, możesz wyczyścić dowolną powierzchnię. Technika ta polega na zastosowaniu wybranego ścierniwa zmieszanego z wodą. Jednak owo zmieszanie odbywa się już na etapie zbiornika, więc mokre ścierniwo przetacza się pod ciśnieniem z kompresora do przewodu piaskarskiego. Efekt jest praktycznie ten sam, co przy piaskowaniu, jednak z ograniczeniem pylenia nawet do 95%.

Zatem pewnie zadajesz sobie pytanie: piaskować czy hydropiaskować elewację? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od rodzaju zabrudzenia i rodzaju powierzchni poddanej czyszczeniu. Hydropiaskowanie jest bardziej inwazyjne od piaskowania, dlatego nie poleca się go do odświeżania starej cegły.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz — piaskowanie czy hydropiaskowanie — postaw na ekipę sprawdzonych fachowców. Czyszczenie w technikach piaskowania i hydropiaskowania wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także przygotowania oraz odzieży ochronnej. Tego nie zapewnisz sobie sam, dlatego przydadzą Ci się sprawdzeni specjaliści.

https://www.elevatio.pl/piaskowanie-elewacji-scian.html